CYNORKIS INERMIS (Thouars) Hermans et P. J. Cribb

Syn.: Amphorchis inermis Thouars, Amphorkis inermamphis Thouars, Amphorkis inermis Thouars, Arnottia inermis (Thouars) S. Moore, Arnottia mauritiana A. Rich., Ophrys dubia Thouars, Rodriguezia mascarenensis Spreng.
Čeleď: Orchidaceae – vstavačovité

Cynorkis inermis

Rozšíření: Endemit maskarénských ostrovů Réunion a Mauricius.

Ekologie: Vyskytuje se ve vlhkých horských lesích v nadmořských výškách 700–1500(–2000) m, zejména v návětrných oblastech, kde monzun přináší velmi vysoké srážkové úhrny. Roste zpravidla jako epifyt na zamechovaných kmenech a větvích.

Cynorkis paradoxa

Popis: Drobná bylina vysoká 20(–30) cm, s hlízkou. Na bázi lodyhy se tvoří jeden nebo dva eliptické nebo podlouhlé lysé listy s objímavou bází. Hroznovité květenství se skládá z 5–20 květů velkých až 1,5 cm, listeny i květy jsou žláznatě chlupaté; okvětní lístky jsou nachové, růžové nebo bílé, výrazně nestejné, postranní vnější okvětní lístky jsou největší, rozestálé, kopisťovitě eliptické, asi 7 mm dlouhé, horní vnější okvětní lístek je menší a směřuje kupředu a tvoří jakousi stříšku nad dvěma horními lístky vnitřního kruhu i sloupkem, pysk je téměř celistvý, podlouhlý, asi 4 mm dlouhý, směřuje rovněž kupředu, ostruha chybí; sloupek je nachový; semeník je spodní, slabě prohnutý, bělavý nebo růžový. Plody jsou tobolky.

Ohrožení a ochrana: Podobně jako jiné orchideje i tento druh chrání mezinárodní úmluva o obchodu s přírodninami (CITES).

Poznámka: Dříve byl tento druh řazen k rodu Arnottia, jenž byl endemitem Maskarén. Toto jméno bylo poctou skotskému botanikovi Georgi A. Walker-Arnottovi (1799–1868).

Cynorkis inermisCynorkis inermis
Cynorkis inermis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 12. a 15. 9. 2009 (Réunion, Takamaka a Forêt de Bébour).