Syn.: Dichromena ciliata var. vahliana C. B. Clarke, Dichromena nervosa Vahl, Dichromena pilosa Spreng., Dichromena tenuifolia (Kunth) Spreng., Rhynchospora exigua Boeckeler, Schoenus tenuifolius Kunth
Čeleď: Cyperaceae – šáchorovité
Rozšíření: Rozsáhlý areál se táhne od Mexika až do jižní Brazílie, Paraguaye a severovýchodní Argentiny, také roste na ostrovech v Karibském moři. V areálu se rozlišuje kromě nominátního poddruhu ještě subsp. ciliata, která by se měla vyznačovat absencí výběžků a trsnatým vzrůstem, kromě toho chlupatým rubem listů.
Ekologie: Stanovištěm jsou zastíněná nebo polostinná vlhká místa na opuštěných pastvinách, na narušených plochách i kolem potoků. Vystupuje až do nadmořské výšky 1750 m.
Popis: Vytrvalá trávovitá bylina vysoká 8–50(–70) cm; oddenek je někdy krátce výběžkatý. Listy jsou čárkovité, 6–45 cm dlouhé a 1–4 mm široké. Na vrcholu lodyhy je strboulovitě shloučené květenství podepřené 4–6 listovitými listeny 1–15 cm dlouhými, které jsou na bázi v délce 1,5–3 cm nápadně bílé; klásky jsou 2květé, dolní kvítek je oboupohlavný, horní je funkčně samčí; plevy jsou 5,2–8 mm dlouhé; okvětí je tvořeno štětinkami; tyčinky jsou obvykle 3; blizny rovněž 3. Nažky jsou 1,2–1,6 mm dlouhé, s vytrvalou bází čnělky.
Poznámka: Ve Střední Americe patří rod Rhynchospora mezi nejpočetnější druhy šáchorovitých rostlin – bylo jich zde zaznamenáno na 85 druhů.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 12. 2. 2015 (Guatemala, Semuc Champey).