BEGONIA HERACLEIFOLIA Cham. et Schltdl. – kysala

Syn.: Begonia jatrophifolia Klotzsch, Begonia longipila Lem., Begonia nigrescens Van Houtte ex Otto, Begonia punctata Klotzsch, Begonia radiata Graham, Begonia tanacetifolia Steud., Begonia trigonoptera Sprague, Eupetalum punctatum (Klotzsch) Paxton, Gireoudia heracleifolia (Cham. et Schltdl.) Klotzsch, Gireoudia punctata (Klotzsch) Klotzsch
Česká jména: kysala (Presl 1846), begónie, kysala (Mareček 1994)
Čeleď: Begoniaceae C. Agardh – kysalovité

Begonia heracleifolia

Rozšíření: Střední Amerika – od centrálního Mexika přes Belize a Guatemalu po Honduras, objevuje se také v oblasti Panamského průplavu.

Ekologie: Roste terestricky v tropických lesích, v nadmořských výškách od 50 do 1500 m.

Begonia heracleifolia

Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem, 7–15 cm dlouhým a 2 cm tlustým. Listy se vyvíjejí společně s květy; palisty jsou trojúhelníkovité, 12–20 mm dlouhé, celokrajné; řapíky jsou vzpřímené, 3–40 cm dlouhé, hustě chlupaté, čepele jsou dlanitě dělené, 8–26 cm široké, se 7 laloky, které dosahují do 1/2 až 2/3 čepele, na okraji jsou zubaté, na vrcholech špičaté, na líci skoro lysé, na rubu na žilkách a okrajích chlupaté, zelené nebo s černými okraji. Stvol přesahuje listy, je přímý, 20–70 cm dlouhý, chlupatý; květenství je hroznovité, výrazně jednostranné, až 25 cm dlouhé, mnohokvěté; listeny vytrvávají, jsou široce vejčité nebo eliptické, celokrajné nebo zubaté, zelené nebo červené, nejnižší je až 2 cm dlouhý; květy jsou jednopohlavné, samčí jsou 2četné, okvětní lístky jsou skoro okrouhlé, 10–14 mm dlouhé, bílé nebo růžové, samičí květy se podobají samčím. Plodem je tobolka, 8–12 mm dlouhá.

Využití: Rostlina má nepochybnou okrasnou hodnotu, byla používána v kultuře i k šlechtění některých hybridů.

Poznámka: Tento druh je značně variabilní, rozdíly se projevují v odění, zabarvení listů i velikosti květenství.

Begonia heracleifolia
Begonia heracleifolia
Begonia heracleifolia
Begonia heracleifolia

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 2. 2015 (Guatemala, Alta Verapaz, Parque Nacional Grutas de Lanquin).