PARKINSONIA ACULEATA L. – parkinsonie pichlavá

Čeleď: Fabaceae Lindl. – bobovité

Parkinsonia aculeata
Rozšíření: Pochází z aridních oblastí jihozápadních států USA a z Mexika, tropických oblastí Střední a Jižní Ameriky, Karibské oblasti, vyskytuje se i v severní Argentině, Paraguayi, Uruguayi a na Galapágách. Kolem roku 1900 byla dovezena do Austrálie jako okrasný strom, v současné době je to hlavní invazivní druh v Austrálii, části tropické i subsaharské Afriky, Havaje a na dalších ostrovech Tichého oceánu. Sekundárně se vyskytuje i v dalších oblastech (např. Kapverdské a Kanárské ostrovy).
Ekologie: Ve své domovině roste především v mokřinách, v okolí vodních toků, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2000 m. Snese však i podmínky sušší, zdomácňuje i v polopouštních oblastech. V kultuře vyžaduje slunce, polostín, vlhko, v klimatických podmínkách střední Evropy ji nelze pěstovat celoročně v exteriéru. Parkinsonie má květy a plody po celý rok, zvlášť bohatě kvete v březnu až červnu.
Parkinsonia aculeata
Popis: Je to stálezelený řídký keř nebo strom, vysoký 3–8 m. Má obloukovitě převislé větve a kmen do průměru 40 cm s hladkou žlutozelenou kůrou. Zvláštní převislé metlovité listy jsou střídavé, dvakrát sudozpeřené, vyrůstají v 1–2 párech z úžlabí ztrnovatělých palistů. Jsou dlouhé 20–45 cm, po stranách s 50–60 nepárovitě vyrůstajícími úzce obvejčitými drobnými lístky s krátkými řapíky, které brzy opadávají, fotosyntézu zajišťuje holý široký střední řapík. Listy za větru vlají jako dlouhé stuhy. Květenství jsou přímé laty až 20 cm dlouhé, nápadné květy nící, vonné, asi 2 cm v průměru, pětičetné, korunní lístky široce až okrouhle vejčité, u báze ochlupené, žluté, horní lístek širší, s oranžovými až červenými skvrnami, později celý oranžově zabarvený. Tyčinek je 10, mají zelené nitky a hnědé prašníky, semeník svrchní, pestík červeně zbarvený. Kalich je zvonkovitý. Plody jsou ploché lusky, 5–10 cm dlouhé, mezi semeny zaškrcené, semena hnědá, kulovitá, zploštělá.
Parkinsonia aculeataParkinsonia aculeata
Parkinsonia aculeata
Využití: Ve Středozemí a v sušších oblastech tropů a subtropů se pěstuje pro okrasu a v živých plotech. V mírném pásmu se vysazuje do zimních zahrad, snáší bez poškození teploty do -5 °C. V lidovém léčitelství se odvar z kůry, větví i listů používá ke snížení horečky.
Poznámky: V Austrálii se k biologické kontrole růstu parkinsonie zkouší využití brouků z čeledi zrnokazovitých (Bruchidae) – Penthobruchus germaini a Mimosestes ulkei, jejichž larvy jsou specializované na semena parkinsonie.
Rodové jméno odkazuje na anglického botanika Johna Parkinsona.
Parkinsonia aculeata
Parkinsonia aculeata

Fotografovali Věra Svobodová, dne 9. 5. 2009 (Jordánsko, Aquaba); Vít Grulich, dne 1. 2. 2019 (Indie, Dillí).