Česká jména: dávivec (Presl 1846, Mareček 1997)
Čeleď: Euphorbiaceae – pryšcovité
Rozšíření: Endemit peruánských And, vyskytuje se v departamentech Ancash, Arequipa, Cajamarca, Huánuco, La Libertad a Lima.
Ekologie: Roste na suchých horských svazích, většinou se západní orientací, v horských roklích a srázech, v nadmořských výškách zhruba od 1500 až do 2500 m.
Popis: Rozložitý keř, až 100 cm vysoký, chudě větvený, mléčící. Větve jsou tlusté, šedohnědé, s patrnými jizvami po opadaných listech. Listy vyrůstají na konci větví, jsou řapíkaté, 9–10 cm dlouhé a 10–12 cm široké, zprvu nahnědlé, hluboce trojlaločné až trojsečné, na bázi srdčité, laloky jsou široce vejčité, celokrajné; palisty jsou drobné. Květenství je vrcholičnaté, kališní lístky jsou 4–5 mm dlouhé, volné, vejčité, žláznaté, špičaté; korunní lístky jsou až 2 cm dlouhé, eliptické, tupé, červené; tyčinek je 10, vnější jsou kratší, semeník je lysý. Plodem je tobolka.
Využití: V Peru je rostlina známá jako tzv. „peruánská viagra“ – je považována za mužské afrodisiakum. Jisté je, že kontakt kůže s latexem rostliny může být velmi bolestivý, latex totiž způsobuje silné kontaktní dermatitidy (o čemž se sama přesvědčila i autorka našich fotografií).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 31. 7. 2006 (Peru, Arequipa, Cañón del Colca).