MIMOSA ALBIDA Humb. et Bonpl. ex Willd. – citlivka

Syn.: Mimosa adhaerens Kunth, Mimosa manzanilloana Rose, Mimosa racemosa Schltdl.
Česká jména: citlivka (Presl 1846), mimóza, citlivka (Mareček 1997)
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Mimosa albida

Rozšíření: Druh Střední Ameriky a severu Jižní Ameriky – areál se táhne od severomexických států Tamaulipas a Sinaloa přes Yucatan, Guatemalu, Panamu a Kolumbii až po Venezuelu, Ekvádor (včetně Galapág), Peru, Bolívii, snad zasahuje i do brazilského státu Rondônia. Druh je morfologicky poměrně variabilní, rozlišuje se několik infraspecifických taxonů, při jejichž determinaci hraje důležitou roli především odění jednotlivých částí rostliny.

Ekologie: Roste v suchých i vlhčích křovinách, často na skalnatých stanovištích, také ve světlých dubinách, ale i na okrajích polí a na pastvinách, vystupuje až do nadmořské výšky okolo 2100 m.

Mimosa albida

Popis: Keř nebo dřevitá liána dosahující výšky 2–3(–4) m. Větve jsou většinou chlupaté až plstnaté, trnité nebo i beztrnné, listy jsou řapíkaté, dvakrát sudozpeřené, jednojařmé, listy druhého řádu jsou vstřícné, jen se dvěma páry lístků, které jsou asymetricky eliptické až vejčité, 2–8 cm dlouhé a 1–4 cm široké, na bázi většinou zaokrouhlené, na vrcholu tupé nebo špičaté, spodní vnitřní lístek je výrazně menší než lístky ostatní; palisty jsou čárkovité, 3–4 mm dlouhé, brvité. Květenství v terminálních nebo úžlabních hroznech, hlávkaté, dosahující 1,5–2 cm v průměru, na stopkách 1–2 cm dlouhých; květy jsou drobné, kalich je zvonkovitý, koruna nálevkovitá, 4četná, asi 2 mm dlouhá, růžová až načervenalá. Plodem je lusk, 1–3 cm dlouhý a 6–7 mm široký.

Mimosa albidaMimosa albida
Mimosa albida
Mimosa albida

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 19. 2. 2015 (Belize, Mountain Pine Ridge Forest Reserve).