Syn.: Sedum roseum (L.) Scop., Sedum rhodiola DC.
Česká jména: rozhodník růžový (Presl 1819), růžovka obecná (Opiz 1852), růžovník horní (Sloboda 1852), rozchodník růžový (Čelakovský 1879), rozchodnice růžová (Dostál 1989, Kubát 2002)
Slovenská jména: čermokořen růžový (Reuss 1853), rozchodnica ružová (Marhold et Hindák 1998)
Čeleď: Crassulaceae – tlusticovité
Rozšíření: Arktické a subarktické cirkumpolární rozšíření – severní Evropa, Asie (Rusko, Kazachstán, Mongolsko, Čína, Japonsko, Korea), severovýchod Severní Ameriky, jižněji se vyskytuje jen ve vyšších polohách – Pyreneje, Alpy, Karpaty. U nás se objevuje velice vzácně v karech Krkonoš a Hrubého Jeseníku.
Ekologie: Roste na skalách a sutích od horského do subalpínského stupně.
Popis: Vytrvalá, trsnatá bylina s dužnatým oddenkem, lodyhy jsou přímé, 10–35 cm vysoké, nevětvené, hustě olistěné, listy jsou obvejčité, špičaté, nahoře pilovité, květy skládají husté vrcholíky. Rostlina je dvoudomá – rozdíl v květech samčích a samičích je poměrně výrazný. Plodem je měchýřek.
Ohrožení a ochrana: Druh je u nás hodnocen jako kriticky ohrožený (C1b) a ve stejné kategorii chráněn i zákonem (§1).
Využití: V minulosti byla rozchodnice růžová pokládána za velice účinnou léčivou bylinu – v podstatě za všelék. Proto byla přinejmenším už od 16. století i pěstována v zahradách. Používala se rovněž v magii.
Fotografovali Ladislav Hoskovec, dne 14. 6. 2004 (Slovensko, Malá Fatra); Alena Vydrová, dne 15. 6. 2007 (Rakousko, Grossarl).