Syn.: Arabidopsis arenosa (L.) Lawalrée, Arabis arenosa (L.) Scop., Cardamine arenosa (L.) Roth, Sisymbrium arenosum L., Stenophragma arenosum (L.) B. Fedtsch.
Čeleď: Brassicaceae – brukvovité
Rozšíření: Střední Evropa, dnes se druhotně vyskytuje téměř v celé Evropě – ve Skandinávii až za polární kruh, na jihu po severní Řecko a na východě po Ukrajinu.
U nás se vyskytuje zejména v údolích řek (v Čechách např. Vltava, Otava, Sázava, Berounka, Jizera, Orlice, na Moravě Dyje, Svratka, Jihlava), druhotně se šíří podél železničních náspů.
Ekologie: Tento řeřišničník se vyskytuje především na skalách, sutích, kamenitých stráních, štěrkových náplavách, na železničních náspech a nádražích. Roste na sušších půdách jakéhokoliv typu, nejvíce ale na vápenci. Kvete od dubna do července.
Popis: Jednoletá, dvouletá a někdy i víceletá, 15–40 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, větvená, s jednoduchými i větvenými chlupy. Přízemní listy jsou řapíkaté, zpeřené, kopinaté, chlupaté, lodyžní listy celistvé až zpeřené. Květenstvím je hrozen s 20–40 květy. Květy pravidelné, čtyřčetné, krátce stopkaté, kališní lístky přitisklé, korunní lístky bílé, růžové nebo nafialovělé, klínovité až obvejčité, na vrcholu uťaté až mělce vykrojené. Plodem je šešule.
Fotografovali Jindřich Houska, dne 1. 5. 2006 (Česko, Medník); Alena Jírová, dne 18. 4. 2008 (pravý břeh Vltavy na Sedlčansku).