DISTIMAKE SOMALENSIS (Hallier f.) A. R. Simões et Staples

Syn.: Convolvulus somalensis Vatke, Convolvulus hadramauticus Baker, Ipomoea criniger Oliv., Merremia somalensis Hallier f.
Čeleď: Convolvulaceae Juss. – svlačcovité

Merremia somalensis

Rozšíření: Areál se rozkládá v oblasti afrického rohu v Somálsku a na protilehlém břehu Adenského zálivu v jižním Jemenu a v pohraničních oblastech Ománu (Dhofar).

Ekologie: Roste na kamenitých místech na svazích ovlivněných monzuny, lokality leží od hladiny moře do nadmořské výšky asi 800 m.

Merremia somalensis

Popis: Přímý nebo ovíjivý keřík nebo polokeřík, stonky jsou až 1 m dlouhé, lysé nebo drobně papilnaté. Listy jsou střídavé, s řapíkem až 5 mm dlouhým; čepel je čárkovitá nebo úzce kopinatá, 1–4 cm dlouhá a 0,2–1,2 cm široká, lysá nebo s řídkými dlouhými chlupy, někdy u báze s 2 drobnými laloky, jinak na okraji drobně zoubkovaná nebo pilovitá až téměř celokrajná, na vrcholu tupá nebo špičatá. Květy jsou úžlabní, nejčastěji jednotlivé, řidčeji v chudokvětých vrcholících na stopkách až 1,5 cm dlouhých; kališní lístky jsou vejčité, 1–1,3 cm dlouhé, hustě chlupaté, špičaté; koruna je nálevkovitá, 2,5–3 cm dlouhá, žlutavá, s červeným středem; tyčinek je 5, volných; čnělka jediná, blizna je hlavatá. Plody jsou tobolky skryté ve vytrvalém chlupatém kalichu, kulovité, asi 6 mm v průměru, otvírají se 2 chlopněmi; semena jsou 4, zploštělá, asi 5 mm dlouhá, černá, lysá, jen v okolí pupku a na hranách s krátkými chlupy.

Distimake somalensis
Distimake somalensis
Distimake somalensis
Distimake somalensis
Distimake somalensis
Distimake somalensis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 21. 9. 2015 (Omán, gov. Dhofar, vádí západně od Mughsayl).