CINNAMOMUM CASSIA (L.) J. Presl – skořicovník / škoricovník

Syn.: Camphorina cassia (Nees et T. Nees) Farw., Cinnamomum aromaticum Nees, Cinnamomum cassia (L.) D. Don, Cinnamomum longifolium Lukman., Cinnamomum medium Lukman., Cinnamomum nitidum Hook., nom. illeg., Laurus cassia L., Laurus cassia Nees, nom. inval., Laurus malabathrum Reinw. ex Nees, Neolitsea cassia (L.) Kosterm., Persea cassia (L.) Spreng.
Čeleď: Lauraceae Juss. – vavřínovité

Cinnamomum cassia

Rozšíření: Pochází zřejmě z jižní Číny, avšak v současné době asi v přírodě neroste a je znám jen z výsadeb. Pravděpodobně původní je v čínských provinciích Fu-ťien, Jün-nan, Kuang-tung, Kuang-si, Kuej-čou a Chaj-nan, možná i na Tchaj-wanu. Pěstuje se v celé jihovýchodní Asii od Indie po Vietnam, jakož i v Indonésii.

Ekologie: Vyžaduje subtropické až tropické klima s teplotami kolísajícími v rozpětí (10–)15–32(–38) °C a ročním úhrnem srážek (900–)1100–1500(–3000) mm. Preferuje neutrální nebo slabě kyselé, písčité půdy a slunná až polostinná stanoviště.

Cinnamomum cassia

Popis: Stálezelený strom dorůstající výšky 10–15(–20) m; kmeny mohou mít průměr až 70 cm, jejich borka je šedohnědá, až 1,3 cm tlustá; loňské větvičky jsou tmavohnědé, oblé, jemně podélně rýhované, letorosty jsou hranaté, hustě šedožlutě plstnaté. Listy jsou střídavé až téměř vstřícné, se silným, 1–2 cm dlouhým řapíkem a úzce eliptickou až kopinatou čepelí 8–16(–34) cm dlouhou a 4–5,5(–9,5) cm širokou, kožovitou, na líci lysou, leskle zelenou, na rubu světlejší, řídce žlutavě plstnatou, matnou, s 3 téměř vstřícnými, obloukovitými žilkami vyrůstajícími 5–10 mm nad bází, výše s křivolakými anastomózami, na bázi klínovitou, celokrajnou a nadvinutou, na vrcholu tupě špičatou. Květenství je úžlabní nebo řidčeji koncová lata 8–16 cm dlouhá, větvičky končí vidlanem s centrálním květem; květní stopky jsou 3–6 mm dlouhé, žlutohnědě plstnaté; květy jsou asi 4,5 mm dlouhé, bělavé, s obráceně kuželovitou, asi 2 mm dlouhou okvětní trubkou a vejčitými, asi 2,5 mm dlouhými, na vrcholu tupými cípy; tyčinek je 9 ve 3 kruzích, s rozšířenými nitkami, kromě toho jsou přítomna 3 staminodia; semeník je vejcovitý, asi 1,7 mm dlouhý, lysý. Plodem je elipsoidní, asi 1 cm dlouhá, za zralosti černopurpurová peckovice, na bázi s mělce číškovitým vytrvalým okvětím.

Využití: Borka z mladých větviček se sbírá, suší a používá jako koření, je však méně kvalitní, hrubší a štiplavější než borka z Cinnamomum verum; pravděpodobně právě z C. cassia pochází většina kusové skořice dovážené do ČR. Z listů a letorostů se destiluje skořicová silice. Rostlina má využití i v lidovém léčitelství, působí zejména na onemocnění trávící soustavy, např. při nadýmání. Olej se používá k výrobě kosmetických přípravků a parfémů. Dřevo je kvalitní a hodí se k výrobě nábytku.

Poznámka: Planým předchůdcem tohoto druhu je možná skořicovník Cinnamomum austrosinense, které je dosud součástí stálezelených lesů v území, odkud snad pochází právě C. cassia.

Cinnamomum cassia
Cinnamomum cassia
Cinnamomum cassia
Cinnamomum cassia

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 6. 12. 2018 (Čína, Peking, Beijing Botanical Garden).