Syn.: Cissus bifida Schumach. et Thonn., Cissus edulis Dalzell, Cissus quadrangula L., Cissus quadrangula Salisb., Cissus succulenta (Galpin) Burtt-Davy, Cissus tetragona Harv., Cissus tetraptera Hook. f., Cissus triandra Schumach. et Thonn., Vitis quadrangularis (L.) Wall. ex Wight et Arn., Vitis succulenta Galpin
Česká jména: žumen (Presl 1846), cisus (Mareček 1994)
Čeleď: Vitaceae Juss. – révovité
Rozšíření: Docela rozsáhlý areál zasahuje od tropické západní Afriky po jižní Afriku, roste také na Komorách a Madagaskaru. V Asii je znám z jižní části Arabského poloostrova, z Indie (Andamany a Nikobary) a Srí Lanky.
Ekologie: Provází různé typy xerotermních stanovišť, kamenitá nebo písčitá místa, břehy periodických vodních toků, roste v křovinách i na otevřených stanovištích. Vyskytuje se spíše v nižších polohách, do nadmořských výšek nad 1000 m vystupuje jen zřídka.
Popis: Liána s dužnatými, později dřevnatějícími, výrazně lištovitě čtverhrannými větvemi, až 4 m dlouhými. Listy (vyvíjejí se jen někdy) jsou dužnaté, zaobleně trojúhelníkovité až široce vejčité, 1,5–11 cm dlouhé, často trojlaločné, na okraji zubaté, na bázi uťaté nebo zaokrouhlené. Květenství v podobě okolíkovitě stažených vidlanů vyrůstá proti listům, květy jsou žlutavé, bobule načervenalé, 8–12 mm dlouhé.
Využití: V indické medicíně má široké využití především jako baktericidní prostředek – je využíván pro léčbu astmatu, osteoporózy, ale i při potlačování hemoroidů a kapavky. Zajímavé je i využití při problémech trávícího traktu, včetně preventivního účinku vůči rakovině žaludku.
Poznámka: K rodu Cissus je řazeno na 280 druhů.
Fotografovali Vít Grulich, dne 16. 2. 2010 (Jemen, Jabal Bura, hřbet západně od hory Jabal Izán); Věra Svobodová, dne 18. 4. 2010 (Jemen, Taiz).