Syn.: Draba spathulata (Láng) Sadler, Draba verna L. var. boerhavii van Hall, Draba verna L. var. rotunda Neilr., Erophila boerhavii (van Hall) Dumort., Erophila obovata Jord., Erophila praecox Wibiral, Erophila subrotunda Jord.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Erophila spathulata
Rozšíření: Těžištěm rozšíření je jižní Evropa, Přední a Střední Asie. Ve střední a zejména v západní a severní Evropě se vyskytuje ojediněle. U nás roste zřídka ve středních Čechách a na jižní Moravě, vzácně v severozápadních Čechách a na střední Moravě.
Ekologie: Roste na nezapojených plochách na skalních stepích, skalách, písčinách nebo v jiných suchomilných travinných porostech. Jedná se o teplomilný druh rostoucí na suchých, nejčastěji vápnitých půdách.
Popis: Jednoletá, 3–10 cm vysoká bylina. Lodyhy (1–3) vyrůstají z paždí listů přízemní listové růžice složené z 4–15, kopisťovitých, celokrajných, hustě ochlupených listů. Květenství je 3–8květé, korunní lístky bílé, obvykle do poloviny až dvou třetin širokým zářezem dvoudílné, všechny tyčinky kratší než pestík. Kvete od března do dubna. Plodem je široce elipsoidní, široce obvejčitá nebo až téměř okrouhlá šešulka, 3–5 mm dlouhá, 2–4 mm široká, nejvýše 2krát delší než široká.
Ohrožení a ochrana: Osívka kulatoplodá je zařazena k vzácnějším druhům naší květeny vyžadujícím další pozornost (C4a).
Erophila spathulataErophila spathulata
Erophila spathulata
Fotografováno dne 8. 4. 2008 (Praha, Prokopské údolí).