ABIES AMABILIS (Douglas) Douglas ex J. Forbes – jedle líbezná / jedľa

Syn.: Abies grandis Hook., nom. illeg., Picea amabilis (Douglas ex J. Forbes) Loudon, Pinus amabilis (Douglas ex J. Forbes) Parl., Thuja gigantea Gordon
Česká jména: jedle líbezná, jedle nachová (Klika 1953), jedle líbezná (Mareček 1994)
Čeleď: Pinaceae Spreng. ex F. Rudolphi – borovicovité

Abies amabilis

Rozšíření: Areál se táhne podél pacifického pobřeží Severní Ameriky od jižní Aljašky po sever Kalifornie.

Ekologie: Dřevina vlhkých návětrných svahů na hlubokých, živinami středně zásobených půdách, dokáže se zmlazovat i v hlubokém zastínění a díky mykorrhize je konkurenčně zdatná i na chudších stanovištích. Najdeme ji od hladiny moře až do nadmořských výšek 2000 m.

Abies amabilis

Popis: Mohutný strom dorůstající výšky až 55(–75) m; koruna je válcovitá nebo kuželovitá, s horizontálně uspořádanými větvemi, na vrcholu často plochá; borka je šedá, zpočátku hladká, později praskající do polygonálních šupin; letorosty jsou chlupaté. Jehlice jsou ploché, 1–3 mm široké, na líci sytě zelené, lesklé, na rubu s 2 úzkými stříbřitými proužky s ponořenými průduchy, na vrcholu vykrojené, na stranách větviček jsou 1,5–3,5 cm dlouhé, kolmo odstávají do stran nebo směřují mírně šikmo dopředu, zatímco jehlice na svrchní straně větviček jsou poněkud kratší, 0,7–2 cm dlouhé, obloukem přitisklé a směřují přímo dopředu; samčí šištice jsou červené, později žlutočervené. Šišky jsou přímé, 8–10(–15) cm dlouhé a 3,5–4(–5) cm široké, tmavě červenofialové; semena jsou 10–12 mm dlouhá, s křídlem stejně dlouhým jako samotné semeno.

Abies amabilisAbies amabilis
Abies amabilisAbies amabilis

Záměny: Na západě Kanady od Pacifiku po Skalisté hory rostou celkem 3(–4) druhy jedlí. V nižších polohách je to kromě Abies amabilis ještě Abies grandis, která se vyznačuje výrazně dvouřadě uspořádanými jehlicemi, postrádá tedy kratší jehlice na svrchní straně větviček, které u A. amabilis nápadně směřují kupředu. Oba tyto druhy se liší od Abies lasiocarpa (v případě tohoto taxonu nejsou badatelé zajedno, zda nejde o druhy 2) válcovitým až široce kuželovitým vzhledem a na líci tmavozelenými jehlicemi, zatímco A. lasiocarpa má zpravidla velmi úzce kuželovitou korunu, jehlice oboustranně modrozelené a ojíněné a na větvičkách uspořádané všesměrně, převažuje ve vyšších polohách a často tvoří horní hranici lesa.

Abies amabilis
Abies amabilis

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 13. 7. a 2. 8. 2007 (Kanada, Britská Kolumbie, Vancouver, Grouse Mt.; Manning Provincial Park, Strawberry Flats).