Syn.: Abutilon kauaiense Hochr., Abutilon molle var. grandifolium (Willd.) Sweet, Abutilon sordidum K. Schum., Sida grandifolia Willd., Sida mollis Ortega
Čeleď: Malvaceae – slézovité
Rozšíření: Jihoamerický druh, vyskytuje se v jižní Brazílii (Mata Atlântica), východní Bolívii, Paraguayi, severní Argentině a Uruguayi. Byl zavlečen také do jihozápadní i východní části Austrálie, na Nový Zéland i řadu pacifických ostrovů (Polynésie, Havajské ostrovy aj.), rovněž do jižní Afriky a na ostrovy Makaronésie.
Ekologie: Roste v lesních lemech a křovinách, ve vegetaci kolem vodních tok i ve vlhké savaně, druhotně rovněž na stanovištích dotčených lidskou činností, na rumištích a skládkách, podél cest.
Popis: Keř dosahující výšky 100–300 cm, bohatě větvený, s větvemi chlupatými, lepkavými. Listy jsou řapíkaté, čepel je široce vejčitá, 3–18 cm dlouhá a 2–13 cm široká, hluboce srdčitá, po okraji pilovitá, tupá nebo zašpičatělá, po obou stranách hustě hvězdovitě chlupatá; palisty jsou 8–15 mm dlouhé, kopinaté, zašpičatělé, hvězdovitě chlupaté. Květy vyrůstají po 1–3 z úžlabí listů, květní stopka je zhruba stejně dlouhá nebo i delší než řapík; kališní lístky jsou na bázi srostlé, kopinaté až vejčité, 10–15 mm dlouhé a 5–7 mm široké, v době plodu až 25 mm dlouhé, hustě hvězdovitě chlupaté; koruna dosahuje průměru 20–35 mm, je žlutá, korunní lístky jsou široce obvejčité, 10–15 mm dlouhé. Plod je vejcovitý, o průměru 10–15 mm, chlupatý, plůdků je 10.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 11. 3. 2019 (Uruguay, okolí Colonia del Sacramento).