Syn.: Adenandra linearis A. Juss., Adenandra pottsii Dummer, Adenandra villosa Harv. et Sond., nom. inval., Diosma cistoides Lam., Diosma linearis Thunb., Diosma uniflora L., Eriostemon capense Pers., nom. illeg., Eriostemon uniflorus (L.) Sm., Glandulifolia uniflora (L.) J. C. Wendl., Hartogia uniflora P. J. Bergius
Čeleď: Rutaceae Juss. – routovité
Rozšíření: Druh má velmi malý areál v Jihoafrické republice na nejzazším jihozápadě provincie Western Cape, táhne se od Kapského poloostrova po horskou skupinu Kleinrivier Mts.
Ekologie: Provází vegetaci fynbos na živinami velmi chudých na velmi tvrdých křemencích a pískovcích, je vázán na území s hojnými zimními srážkami a horkým suchým létem. Často roste na místech poněkud narušovaných, například periodickými požáry. Vystupuje do nadmořské výšky okolo 1300 m.
Popis: Stálezelený nízký aromatický keřík vysoký 10–50 cm; větvičky červenohnědé, jsou hustě olistěné, v mládí jemně chlupaté. Listy jsou střídavé, kožovité, vejčité až kopinaté, 0,5–1 cm dlouhé, lysé, podvinuté, na vrcholu tupé, na spodní straně s tečkovitými žlázkami. Květy vyrůstají často jednotlivě, řidčeji v chudých stažených okolících na vrcholcích větviček, jsou 5četné, krátce stopkaté nebo téměř přisedlé, oboupohlavné, 1–3 cm v průměru; poupata jsou růžová až červená; kalich je na bázi kratičce srostlý, cípy jsou lysé nebo brvité; korunní lístky jsou volné, krátce nehetnaté, obvejčité, leskle porcelánově bílé, na rubu růžové až červené; tyčinek je 5, na vrcholu konektivu s lepkavou žlázkou, dále je v květu přítomno 5 staminodií, které také nesou na vrcholu žlázku; gyneceum neúplně srůstá z 5 plodolistů, semeník je svrchní, blizna 5laločná. Plod je rozpadavý.
Záměny: Od velmi podobného druhu Adenandra villosa se liší nižším a kompaktnějším vzrůstem, měkčími a na okraji podvinutými listy, květy často jednotlivými a kratšími a širšími cípy kalicha.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 25. 9. 2012 (Jihoafrická republika, Western Cape, Kapské Město, Table Mountain National Park, Stolová hora).