ADENIUM DHOFARENSE Rzepecky

Čeleď: Apocynaceae – toješťovité

Adenium dhofarense

Rozšíření: Velmi pravděpodobně endemit nevelkého území na jihu Arabského poloostrova, je znám z ománského guvernorátu Dhofar, zasahuje také do sousedního jihovýchodního Jemenu.

Ekologie: Roste v aridních oblastech, v suché křovinaté vegetaci na skalnatých a kamenitých svazích. Kvete od ledna do května.

Adenium dhofarense

Popis: Opadavý keř se zesíleným a mnohdy i značně křivolakým kmínkem, borkou šedou, hladkou a s větvemi velmi nepravidelně rozloženými, někdy plazivými nebo dokonce svěšenými, jindy je jeho habitus spíše stromkovitý, pak může být až 300 cm vysoký. Listy jsou nahloučené na konci větví, jsou střídavé, eliptické až široce obvejčité, 7–14 cm dlouhé a 5–10 cm široké, dužnaté, po okraji podvinuté, na líci zelené, na rubu bledší. Květy vyrůstají v chudokvětých vrcholících na konci větví, jsou skoro přisedlé, koruna je nálevkovitá, s 5 cípy, vně růžová až načervenalá, někdy i bělavá, jemně chlupatá, uvnitř žlutá s trojicemi velmi zřetelných nachových pruhů, které směřují do jícnu koruny. Plody jsou měchýřky, 12–15 cm dlouhé a až 1,5 cm široké, sytě červené.

Poznámka: Tento druh byl popsán teprve v roce 2015, dříve nebyl oddělován od značně polymorfního druhu Adenium obesum.
V současnosti je v rodu Adenium rozlišováno šest druhů (POWO 2025), které se vyskytují v Africe a na Arabském poloostrově.

Adenium dhofarense
Adenium dhofarense
Adenium dhofarense
Adenium dhofarense

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 15. 1. 2023 (Omán, Dhofar, Al Fizayah) a 16. 1. 2023 (Dhofar, Tayq Cave).