Syn.: Aegiceras fragrans K. D. Koenig, Aegiceras majus Gaertn., Aegiceras malaspinaea A. DC., Aegiceras minus A. DC., Aegiceras obcordatum Steud., Aegiceras obovatum Blume, Rhizophora corniculata L., Umbraculum corniculatum (L.) Kuntze
Čeleď: Primulaceae Batsch ex Borkh. – prvosenkovité
Rozšíření: Druh jižní i jihovýchodní Asie a severní i východní Austrálie, jehož areál se táhne podél pobřeží Indie a Sri Lanky přes Thajsko, Indočínu, jihovýchodní Čínu, Indonésii a Papuu-Novou Guineu až po severní a východní pobřeží Austrálie, kde zasahuje od Severního teritoria přes Queensland až do Nového Jižního Walesu a dokonce i na Ostrov lorda Howa.
Ekologie: Roste v pobřežních porostech mangrove, v mokřinách, v severním Vietnamu, odkud pocházejí naše snímky, společně například s druhy Avicennia marina, Bruguiera gymnorhiza, Lumnitzera racemosa, Scaevola taccada, Volkameria inermis aj.
Popis: Keř dorůstající výšky okolo 150(–200) cm, s letorosty načervenalými nebo černohnědými, lysými. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické nebo obvejčité, 3–8 cm dlouhé a 2–4,5 cm široké, kožovité, na bázi klínovité, celokrajné, podvinuté, na vrcholu zaokrouhlené nebo vykrojené, se 7–11 vedlejšími žilkami po každé polovině listu, na líci lysé, na rubu chlupaté. Květenství je terminální, okolíkaté, skoro přisedlé, zhruba 10květé; listeny jsou kopinaté, opadavé; květní stopky jsou až 10 mm dlouhé, květy jsou oboupohlavné, 5četné, kališní cípy jsou 5–6 mm dlouhé, asymetrické, celokrajné, zaokrouhlené; koruna je zvonkovitá, asi 9 mm dlouhá, bílá, korunní cípy jsou vejčité, zhruba 5 mm dlouhé, zahnuté, zašpičatělé; tyčinek je 5, jsou delší než korunní trubka, čnělka je 1. Plodem je 1semenná tobolka, 6(–8) cm dlouhá, lysá, při bázi s vytrvávajícím kalichem.
Ohrožení a ochrana: Porosty mangrove patří celosvětově ke značně ohroženým rostlinným formacím. Tento představovaný druh je zatím poměrně běžný, Červený seznam IUCN (2008) jej z hlediska ohrožení klasifikuje jako druh méně dotčený (LC).
Využití: Uplatňuje se v asijské tradiční medicíně, kůra se používá k přípravě jedu na ryby a také jako barvivo.
Poznámka: Rod Aegiceras sestává jen ze dvou druhů, o něco vzácnější druh Aegiceras floridum se objevuje na jihu Vietnamu, na pobřeží Filipín a ve východních oblastech Indonésie.
Fotografovala Věra Svobodová, dne 2. 4. 2011 (Vietnam, ostrov Cát Bà).