Syn.: Ageratum arsenei B. L. Rob., Ageratum ciliare Lour., Ageratum coeruleum Desf., nom. illeg., Ageratum cordifolium Roxb., Ageratum hirsutum Poir., Ageratum hirtum Lam., nom. illeg., Ageratum humile Salisb., nom. illeg., Ageratum humile Larrañaga, Ageratum latifolium Cav., Ageratum meridanum V. M. Badillo, Ageratum microcarpum (Benth. ex Benth.) Hemsl., Ageratum obtusifolium Lam., Ageratum odoratum Bailly, Ageratum pinetorum (L. O. Williams) R. M. King et H. Rob., Ageratum suffruticosum Regel, Alomia microcarpa (Benth. ex Benth.) B. L. Rob., Alomia pinetorum L. O. Williams, Cacalia mentrasto Vell., Caelestina latifolia (Cav.) Benth. ex Oerst., Caelestina microcarpa Benth. ex Benth., nom. illeg., Caelestina microcarpa Benth. ex Oerst., Carelia conyzoides (L.) Kuntze, Chrysocoma maculata Vell., Eupatorium conyzoides (L.) E. H. L. Krause, nom. illeg., Eupatorium paleaceum Sessé et Moc.
Česká jména: nestařec (Kubát 2002)
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Pochází ze Střední a Jižní Ameriky, primární areál sahá od Guatemaly a ostrovů v Karibiku až do Argentiny. Druhotně se rozšířil v tropech a subtropech celého světa, místy má invazní charakter. Druh je dosti variabilní a rozlišuje se několik poddruhů.
Ekologie: Roste na lesních okrajích, pasekách i v druhotných porostech dřevin, v zahradách, na okrajích cest a polí, na úhorech a jiných člověkem ovlivněných místech. Vystupuje až do nadmořské výšky 2400 m.
Popis: Přímá nebo vystoupavá jednoletá bylina; lodyha je 0,3–1 m vysoká, oblá, podélně proužkovaná, roztroušeně chlupatá. Listy jsou vstřícné, s řapíkem 0,5–3(–5) cm dlouhým, čepel je vejčitá, 2–6(–10) cm dlouhá a 1,5–4(–7) cm široká, na bázi klínovitá až mělce srdčitá, na okraji vroubkovaná až zubatá, špičatá. Květenství je chocholičnatá lata úborů; zákrovních listenů je 25–30 a jsou 2–3řadě uspořádány, jsou obkopinaté, 3–4,2 mm dlouhé, suchomázdřitě lemované, alespoň na bázi pýřité, na vrcholu zašpičatělé; květů je 35–80, oboupohlavných; koruna je trubkovitá až nálevkovitá, 1,5–2,2 mm dlouhá, bílá nebo světle fialová, s 5 zuby. Nažky jsou 5hranné, 1,4–2 mm dlouhé, černé, hladké; chmýr tvoří 5–6 nestejných blanitých šupin, z nich je zpravidla jedna prodloužena do 2–3 mm dlouhé osinky.
Využití: Rostliny obsahují pyrolizidinové alkaloidy lycopsamin a echinatin a jsou značně jedovaté, s účinkem především na játra. Byly zaznamenány otravy obilím kontaminovaným nažkami tohoto druhu.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 27. 10. 2013 (Etiopie, Gondar).