AIDIA RACEMOSA (Cav.) Tirveng.

Syn.: Aidia graeffei (Reinecke) Tirveng., Aidia spicata (Valeton) Tirveng., Aidia thozetiana (F. Muell.) Tirveng., Gardenia densiflora F. Muell., nom. inval., Gynopachis axilliflora Miq., Ixora thozetiana F. Muell., Randia gaudichaudii Valeton, Randia graeffei Reinecke, Randia lamprophylla O. Schwarz, Randia racemosa (Cav.) Fern.-Vill., Randia spicata Valeton, Randia suishaensis Hayata, Stylocoryna racemosa Cav., Webera racemosa (Cav.) Boerl.
Čeleď: Rubiaceae – mořenovité

Aidia racemosa

Rozšíření: S jistotou roste na Filipínách, v Indonésii, na Papui-Nové Guineji, severu a východě Austrálie a v Oceánii od Marian až po souostroví Tonga. Výskyt na Tchaj-wanu, Chaj-nanu a na asijském kontinentu od Vietnamu po Malajsii je nejistý, možná se týká příbuzných druhů.

Ekologie: Součást nižší úrovně nížinných lesních porostů na strmých kamenitých svazích budovaných vápenci. Kvete po celý rok.

Aidia racemosa

Popis: Obvykle menší stálezelený rozkladitý stromek vysoký 2–6 m; větve jsou často převislé, někdy poněkud zploštělé. Listy jsou vstřícné, s 5–6 mm dlouhým řapíkem; čepel je podlouhlá až kopinatá, 7–12 cm dlouhá a 2–4 cm široká, lysá, s 4–7 postranními žilkami, na bázi klínovitá, celokrajná, poněkud zvlněná, na vrcholu špičatá; palisty jsou opadavé, trojúhelníkovité, 3–5 mm dlouhé. Vonné 5četné květy tvoří úžlabní vrcholičnatou latu; stopky květů jsou 1–3 mm dlouhé; kalich má asi 1,5 mm dlouhé cípy; koruna je řepicovitá, bílá, s trubkou asi 4 mm dlouhou, cípy jsou čárkovité až poněkud kopisťovité, 5–6 mm dlouhé; tyčinek je 5, rozestálých mezi korunními cípy, s dlouhými čárkovitými prašníky; semeník je spodní. Plodem je kulovitá bobule o průměru 4–8 mm, na vrcholu se zbytky kalicha, za zralosti červená.

Využití: Dřevo je pružné a odolné vůči termitům, vhodné pro konstrukce. Listy se v tradiční medicíně využívají jako prostředek při léčbě syfilidy.

Poznámka: Do značně komplikovaného rodu Aidia se nyní řadí kolem 50 druhů rozšířených v tropech Starého světa, s největší diverzitou v jihovýchodní Asii.

Aidia racemosa
Aidia racemosa
Aidia racemosa

Fotografováno dne 31. 1. 2018 (Palau, Koror, ostrůvky v zálivu Nikko Bay).