ALLAMANDA CATHARTICA L. – alamanda počistivá

Syn.: Allamanda nobilis T. Moore, Allamanda aubletii Pohl, Allamanda hendersonii W. Bull ex Dombr., Allamanda latifolia C. Presl, Allamanda linnaei Pohl, Allamanda wardleyana Lebas, Echites salicifolius Willd. ex Roem. et Schult., Echites verticillatus Sessé et Moc.
Česká jména: obosť hrubokvětý (Presl 1846), alamanda počistivá (Mareček 1994)
Čeleď: Apocynaceae – toješťovité

Allamanda cathartica

Rozšíření: Pochází z východní části Jižní Ameriky, byla popsána z Guyany, vyskytuje se v oblasti od Venezuely až po jižní Brazílii (po stát Paraná). Široce pěstovaná, v tropických oblastech často zplaňující (Střední Amerika, Maskarény, Malajsie, Srí Lanka, Polynésie aj.). Invazivní v australském Queenslandu.

Ekologie: Ve volné přírodě roste podél říčních břehů a na otevřených, slunných plochách s dostatečnými srážkami a trvale vlhkou půdou, nesnáší alkalické a zasolené půdy. Osídluje okraje cest, narušená místa a skládky.

Allamanda cathartica

Popis: Vytrvalá pnoucí rostlina s dřevnatějícími lodyhami, v tropech dorůstající až 15 m. Listy v přeslenech, po třech až čtyřech, někdy vstřícné, krátce řapíkaté, čepel kožovitá, protáhle eliptická až obvejčitá, 5–16 cm dlouhá, 2–6 cm široká, zašpičatělá, tuhá, lesklá. Nálevkovité květy jasně žluté barvy rostou jednotlivě nebo po několika, jsou vonné, krátce stopkaté, pětičetné, průměr rozevřeného květu je až 8 cm. Kališní cípy kopinaté, 0,5–1,5 cm dlouhé, odstálé, korunní trubka 4–8 cm dlouhá, ve spodní polovině velmi úzká a často s červenavým nádechem, v horní části rozšířená, uvnitř většinou s červenavými podélnými proužky, korunní laloky doširoka rozprostřené, 3–5,5 cm dlouhé, v poupěti šroubovitě stočené. Plody jsou téměř kulaté až vejčité tobolky, poněkud zploštělé, 3–8 cm velké, hustě poseté dlouhými ostny, ve zralosti se otevírají, semena jsou 1,5–2,5 cm velká, s blanitým křídlem kolem celého semene. Všechny části rostliny obsahují toxický iridoid lakton allamandin. Rostlina při poranění roní mléčně zbarvenou tekutinu, která může při styku s pokožkou způsobovat svědění a vznik puchýřů nebo vyrážky.

Allamanda cathartica
Allamanda cathartica

Využití: V tropech a subtropech oblíbená dekorativní rostlina k porůstání plotů, pergol, svahů nebo upravovaná řezem do tvaru keřů nebo štíhlých stromů. Nesnáší mráz, v mírném pásmu se pěstuje v kontejnerech a na zimu ukládá v bezmrazých prostorách. Pěstuje se řada kultivarů také v barvě bílé, fialové, růžové a oranžové, některé se pěstují pro vůni květů; málo vzrůstné nepopínavé formy jsou vhodné i jako pokojové rostliny. Množí se semeny, vrcholovými stonkovými nebo listovými řízky.
Rostlina se využívá také ve farmacii – listy, kořeny a květy mohou být použity při přípravě silně čistícího odvaru (odtud druhové jméno – z řeckého kathairó, katharzó), míza má antibakteriální a antileukemické účinky.

Poznámka: Rod je pojmenován podle švýcarského botanika z konce 18. století Fredericha Allamanda (1735–1803).

Allamanda cathartica

Fotografováno dne 23. 11. 2010 (Réunion, Saint Gilles les Bains).