ALLOXYLON PINNATUM (Maiden et Betche) P. H. Weston et Crisp

Syn.: Embothrium pinnatum (Maiden et Betche) C. T. White, Embothrium wickhamii var. pinnatum Maiden et Betche, Oreocallis pinnata (Maiden et Betche) Sleumer
Čeleď: Proteaceae Juss. – proteovité

Alloxylon pinnatum

Rozšíření: Endemit východní Austrálie, kde se vyskytuje ve dvou oddělených a rozlohou nevelkých arelách na severovýchodě Nového Jižního Walesu a na nejjihovýchodnějším okraji Queenslandu.

Ekologie: Roste v deštných lesích, vzácněji také ve vlhkých sklerofytních lesích, v nadmořských výškách od 700 do 1250 m.

Alloxylon pinnatum

Popis: Strom dosahující výšky až okolo 25 m. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, až s 11 lístky, pod květenství však obvykle ještě i s několika listy jednoduchými, celistvými, lístky jsou úzce eliptické, 8–15 cm dlouhé a 1–3 cm široké, na bázi klínovité, celokrajné, na vrcholu špičaté, lysé. Květenství je terminální, hroznovité, 50–140květé, dosahuje v průměru okolo 20 cm; listeny jsou šídlovité až eliptické; okvětí je 3–4 cm dlouhé, mírně zakřivené, narůžovělé až červené, při rozkvětu se po jedné straně cípy oddělují od čnělky a stáčí se nazpět. Plody jsou dřevnaté měchýřky, 5–9 cm dlouhé.

Ohrožení a ochrana: Červený seznam IUCN (2020) řadí Alloxylon pinnatum k druhům zranitelným (VU).

Poznámka: K rodu Alloxylon v současnosti patří čtyři druhy, tři pocházejí z východní Austrálie, jeden z jihu Nové Guineje.
Zastoupení proteovitých je v Austrálii poměrně značné, kromě rodu Alloxylon tu z této čeledi najdeme například ještě rody Banksia, Bellendena, Cenarrhenes, Conospermum, Darlingia, Grevillea, Hakea, Isopogon, Lambertia, Lomatia, Macadamia, Orites, Persoonia, Petrophile, Symphionema, Telopea a mnohé další.

Alloxylon pinnatum
Alloxylon pinnatum

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 24. 11. 2023 (Austrálie, New South Wales, Royal Botanic Garden Sydney).