Syn.: Alonsoa compacta Siebert et Voss, Alonsoa grandiflora Siebert et Voss, Alonsoa incisa Siebert et Voss, Alonsoa incisifolia Ruiz et Pav., Alonsoa mutisii (Kunth) G. Don, Alonsoa myrtifolia Roezl, Alonsoa parviflora (Kunth) G. Don, Alonsoa procumbens Ruiz et Pav., Alonsoa urticifolia (Willd.) Steud., Alonsoa warscewiczii Regel, Celsia urticifolia Sims, Gerardia stemodiifolia Walp., Hemimeris caulialata (Ruiz et Pav.) Pers., Hemimeris intermedia Lodd, Hemimeris mutisii Kunth, Hemimeris parviflora Kunth, Hemimeris procumbens Pers., Hemimeris urticifolia Willd., Scrophularia meridionalis L. f.
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Rozšíření: Horský druh popsaný z Kolumbie, s velmi rozsáhlým areálem táhnoucím se po horských hřebenech od jižního Mexika a Kostariky přes Venezuelu a Kolumbii až po Peru, Bolívii a střední Chile.
Ekologie: Roste na vlhkých křovinatých svazích a v lemech horských lesů, objevuje se i v sekundární vegetaci a kolem cest, v nadmořských výškách zhruba od 1500 až do 3200 m.
Popis: Vytrvalá bylina až polokeř, až 150 cm vysoký, nezřídka bohatě větvený, s větvemi v průřezu hranatými, lysými nebo chlupatými, úzce křídlatými. Listy jsou vstřícné, někdy v přeslenech po 3, řapíky jsou 0,4–3 cm dlouhé, čepele podlouhle vejčité až kopinaté, 3–12 cm dlouhé a 0,8–5 cm široké, na bázi na řapík sbíhavé, na okraji pilovité až zubaté, na vrcholu špičaté. Květenství je hroznovité; listeny jsou vejčité až kopinaté, až 17 mm dlouhé a 2 mm široké; kališní lístky jsou kopinaté, 3–4 mm dlouhé; koruna je 4–11 mm dlouhá, lososově oranžová, se dvěma nestejnými pysky, větší je 2–5krát delší než kališní lístky; tyčinky jsou 4, z koruny vyniklé, jejich prašníky jsou kratší než nitky. Plodem je vejcovitá tobolka, 6–14 mm dlouhá.
Využití: Rostlina se pěstuje s oblibou v zahradách a parcích, v Evropě je vysazována jako letnička. V kultuře se objevuje v několika kultivarech, v barvě nejen oranžové, ale i růžové či rudé.
Poznámka: Rod Alonsoa sestává asi ze 14 druhů, které se vyskytují ve Střední i Jižní Americe, ale také v jižní Africe (Alonsoa unilabiata).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 10. 1. 2016 (Venezuela, Sierra Nevada de Mérida, svahy Pico Bolívar).