Syn.: Alyssum bertolonii subsp. rigidum Nyár., Alyssum rigidum (Nyár.) Nyár.
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Alyssum bertolonii subsp. bertolonii
Rozšíření: Areál tohoto poddruhu zahrnuje několik izolovaných lokalit v Itálii v provinciích Ligurie, Lombardie, Emilia-Romagna a Toskánsko, které se táhnou po obou stranách hřebene severních Apennin, přibližně od Pavie po horní tok Tibery. Poněkud odlišný poddruh Alyssum bertolonii subsp. scutarinum roste na Balkánském poloostrově.
Ekologie: Význačná hadcová rostlina, roste výhradně na skalkách a na mělkých půdách v řídkých borových lesích na tomto podkladu. Lokality leží v nadmořských výškách 300–1200 m.
Alyssum bertolonii subsp. bertolonii
Popis: Nevysoký, bohatě větvený polokeřík dorůstající 15–30 cm, s dřevnatými bázemi zkroucených větviček. Listy jsou střídavé, obkopinaté až kopisťovité, 1,2–1,5 cm dlouhé a 3–4 mm široké, celokrajné, s hvězdovitými chlupy, na líci šedozelené, na rubu od hustého odění téměř bílé. Květenství je hustý chocholík 4četných květů; kališní lístky jsou asi 1,5 mm dlouhé, zelené; korunní lístky jsou asi 2 mm dlouhé, sytě žluté. Plody jsou v obrysu eliptické, 4–4,5 mm dlouhé a 2–2,5 mm široké šešulky na stopce dlouhé asi 1,5 mm, na vrcholu nesou špičatou vytrvalou bázi čnělky, na ploše štětinatě chlupaté; semena jsou v obrysu eliptická, asi 2,5 mm dlouhé, hnědočervená.
Alyssum bertolonii subsp. bertolonii
Alyssum bertolonii subsp. bertolonii
Alyssum bertolonii subsp. bertolonii
Fotografovali Vít Grulich a Mário Duchoň, dne 12. 5. 2013 (Itálie, Toskánsko: Prato, Monte Ferrato).