Syn.: Anchusa arvalis Rchb., Anchusa angustifolia L., Anchusa procera Besser ex Link, Anchusa microcalyx Vis., Anchusa osmanica Velen.
Čeleď: Boraginaceae – brutnákovité
Rozšíření: Evropa – kromě nejjižnějších a nejsevernějších částí, východně až po jižní Rusko. Byl zavlečen také do Severní Ameriky.
V Česku se vyskytuje roztroušeně v teplejších oblastech, v horách chybí nebo se zde objevuje jen přechodně.
Ekologie: Roste na trávnících, suchých loukách, železničních náspech, rumištích a dalších stanovištích ovlivněných člověkem, v pásmu od nížin do podhůří. Kvete od května do září.
Popis: Dvouletá až vytrvalá bylina, 40–70 cm vysoká, lodyha přímá, jednoduchá nebo nahoře větvená, krátce chlupatá, přízemní listy v růžici řapíkaté, široce kopinaté, až 10 cm dlouhé, celokrajné, drsně chlupaté, lodyžní listy přisedlé až objímavé, kopinaté, květenstvím je vijan, květy přisedlé, kalich dělený nanejvýš do 2/3 délky, koruna zpočátku červená, později modrofialová, vzácně i bílá. Plodem je tvrdka. Druh je značně variabilní.
Využití: V minulosti se používal v lidové medicíně, především jako prostředek na vředy a kožní záněty, také jako projímadlo a při léčbě kašle. Kořeny se využívaly i k barvení látek a vlny (červená a hnědá barva).
Poznámka: Pilát lékařský (stejně jako některé další druhy z čeledi Boraginaceae) je živnou rostlinou pro tesaříka Opsilia coerulescens.
Fotografováno dne 4. 8. 2005 (Česko, Brno-Bystrc).