ANCYLOBOTRYS PETERSIANA (Klotzsch) Pierre

Syn.: Landolphia petersiana (Klotzsch) Dyer ex Hook. f., Landolphia scandens var. petersiana (Klotzsch) Hallier f., Pacouria petersiana (Klotzsch) S. Moore, Willughbeia petersiana Klotzsch
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Ancylobotrys petersiana
Rozšíření: Druh tropické východní Afriky, jehož areál sahá od jihovýchodní Keni přes Tanzanii, Mosambik a Zimbabwe až do východních provincií Jihoafrické republiky, zasahuje rovněž na Komory a severozápad Madagaskaru.
Ekologie: Roste v křovinaté vegetaci, na zazemněných dunách i na kamenitých a skalnatých svazích.
Ancylobotrys petersiana
Popis: Křovitá liána dosahující délky až okolo 6 m, s větvemi nejprve přitiskle chlupatými, záhy olysalými, pokrytými lenticelami. Listy jsou krátce řapíkaté, eliptické až obvejčité, 5–11,5(–13) cm dlouhé a 1,8–5(–6,5) cm široké, kožovité, na bázi zaokrouhlené nebo mělce srdčité, celokrajné, na vrcholu zaokrouhlené nebo tupé, někdy při vrcholu až slabě zašpičatělé, na rubu lysé nebo na žilkách chlupaté. Květenství je latnaté; kalich je jen 2–3 mm dlouhý, jeho cípy jsou trojúhelníkovité až vejčité, rezavě chlupaté, koruna je bělavá, vonná, korunní trubka je 8–12 mm dlouhá, štíhlá, vně řídce chlupatá nebo lysá, uvnitř chlupatá, korunní cípy jsou skoro 2krát delší než trubka, úzce eliptické, na vrcholu zašpičatělé, chlupaté. Plodem je kulovitá bobule, dužnatá, 4,5–6 cm v průměru, v době zralosti žlutá až světle oranžová, jedlá.
Poznámka: Rod zahrnuje asi 10 druhů, které se vyskytují v subsaharské Africe, v oblasti od Guineje a Nigérie až po východ Jihoafrické republiky a Madagaskar. Druhové jméno odkazuje na Wilhelma Peterse (1815–63), německého přírodovědce, který se zasloužil o poznání přírody Mosambiku.
Ancylobotrys petersiana
Ancylobotrys petersiana
Ancylobotrys petersiana
Ancylobotrys petersiana
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 11. 9. 2018 (Jihoafrická republika, KwaZulu-Natal, Sodwana Bay).