Syn.: Andryala allochroa Hoffmanns. et Link, Andryala corymbosa Lam., Andryala diffusa DC., nom. inval., Andryala dissecta Hoffmanns. et Link, Andryala gracilis Pau, Andryala humilis Pau, Andryala minuta Lojac., Andryala mollis Asso, Andryala parviflora Lam., Andryala reboudiana Pomel, Andryala runcinata Pers., Andryala sinuata L., Andryala undulata J. Presl et C. Presl, Andryala uniflora Schrank, Andryala variifolia Lagr.-Foss., nom. inval., Rothia lanata Bubani, Rothia runcinata Roth
Čeleď: Asteraceae – hvězdnicovité
Rozšíření: Jižní a jihozápadní Evropa, na sever zasahuje až do západní Francie, na východ do Itálie, Řecka a západního Turecka, vyskytuje se také v severozápadní Africe (Kanárské ostrovy, Maroko, Alžírsko, Tunisko). Byl zavlečen i na Madeiru (západní část ostrova) a Azorské ostrovy, sporadicky je zavlékán i do Británie. Druh je morfologicky poměrně dosti variabilní, je rozlišováno několik infraspecifických taxonů.
Ekologie: Roste v lemech xerofilních křovin, při okrajích pastvin a polí, na úhorech, podél cest, na lidskou činností narušovaných stanovištích. Kvete od března do července.
Popis: Jednoletá až vytrvalá bylina s lodyhou přímou, 10–80(–100) cm dlouhou, jednoduchou nebo nahoře větvenou, nežláznatě i žláznatě chlupatou, plstnatou. Listy jsou kopinaté až úzce vejčité, 20–80 mm dlouhé a 3–30 mm široké, celokrajné nebo i chobotnatě zvlněné, vzácně až lyrovité nebo zpeřené, spodní řapíkaté, horní obvykle přisedlé. Úbory většinou v hustém chocholíku; zákrovy jsou 7–11 mm dlouhé a 5–10 mm široké, zákrovní listeny ve 2–3 řadách, úzce kopinaté, žláznatě i nežláznatě chlupaté; liguly jazykovitých květů jsou bledě žluté, až 13 mm dlouhé. Nažky jsou až 1,5 mm dlouhé.
Fotografováno dne 12. 6. 2006 (Španělsko, Kanárské ostrovy, Gran Canaria, Los Tiles de Moya).