Syn.: Anemone fasciculata L., Anemone narcissiflora f. fasciculata (L.) A. Nyár., Anemonastrum narcissiflorum subsp. fasciculatum (L.) Raus, Anemone narcissiflora var. fasciculata (L.) DC., Anemonastrum impexum (Juz.) Holub, Anemone narcissiflora subsp. fasciculata (L.) Ziman et Fedor., Anemone fasciculata var. longipedunculata Kem.-Nath., Anemone impexa Juz.
Čeleď: Ranunculaceae – pryskyřníkovité
Rozšíření: Vyskytuje v oblasti Kavkazu – jih evropského Ruska, Gruzie, Arménie, Ázerbájdžán, zasahuje i do severovýchodního Turecka.
Ekologie: Roste na subalpínských a alpínských loukách a pastvinách, na skalnatých stanovištích i v lemech horských lesů. Kvete od května do července.
Popis: Vytrvalá bylina s plazivým oddenkem a lodyhou přímou, 15–50 cm dlouhou. Listy jsou řapíkaté, čepel je v obrysu skoro okrouhlá, až 5četná, lístky jsou většinou přisedlé nebo jen kratce řapíčkaté, na líci jen podél žilek chlupaté, na rubu hustě chlupaté. Květy jsou poměrně velké, po 3–8 v okolíku obklopeném listeny, na dlouhých stopkách, dosahují průměru 2,5–4 cm, okvětní lístky jsou eliptické až obvejčité, bílé nebo i narůžovělé až načervenalé. Plody jsou nažky 6–7,5 mm dlouhé.
Fotografováno v červenci 1987 (Gruzie, Abcházie, centrální část Velkého Kavkazu), v červenci 1993 (Rusko, západ Velkého Kavkazu) a v červnu 2002 (Ázerbájdžán, Şahdağ).