Syn.: Ardisia kotoensis Hayata, Ardisia littoralis Andrews, Ardisia sorsogonensis Elmer ex Merr., Ardisia squamulosa C. Presl, Ardisia umbellata Roxb., Bladhia elliptica (Thunb.) Nakai, Bladhia kotoensis (Hayata) Nakai, Bladhia squamulosa (C. Presl) Nakai, Tinus squamulosa (C. Presl) Kuntze
Česká jména: klíman (Presl 1846)
Čeleď: Primulaceae Batsch ex Borkh. – prvosenkovité
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie: primární areál zasahuje od jižní Indie a Srí Lanky po Malajsii, Indonésii a Novou Guineu. V jiných oblastech má invazní charakter: na Floridě a jinde v Karibiku a tropické Americe, na Havajských ostrovech, v Japonsku i jinde.
Ekologie: Nejčastěji v křovinách podél komunikací, na okrajích polí, také podél pobřeží; ve vlhkém tropickém klimatu.
Popis: Stálezelený, 1–2 m vysoký keř s hranatými, podélně žebrovanými větvičkami. Listy jsou střídavé, řapíkaté; řapík bývá 5–10 mm dlouhý; čepel je obvejčitá až obkopinatá, 6–12(–16) cm dlouhá a 3–5(–7) cm široká, na bázi klínovitá, celokrajná, lehce podvinutá, na vrcholu špičatá nebo tupá. Květenství tvoří zdánlivý okolík na koncích postranních větví; květy mají 6–8 mm v průměru, jsou růžové nebo bílé; kališní lístky jsou široce vejčité, asi 1 mm dlouhé; korunní lístky jsou jen na bázi lehce srostlé, cípy jsou zvonkovité nebo nazpět ohrnuté, široce vejčité, s prodlouženou ostrou špičkou; tyčinky jsou o málo kratší než koruna; gyneceum tvoří svrchní semeník a čnělka zdéli koruny. Plody jsou kulovité červené nebo purpurově černé peckovičky o průměru kolem 8 mm.
Fotografováno ve dnech 4., 7. a 13. 2. 2011 (Seychely, ostrov Mahé: Sans-Souci; ostrov Praslin: Anse Volbert).