Česká jména: pleskanka (Presl 1846)
Čeleď: Papaveraceae Juss. – makovité

Argemone glauca

Rozšíření: Endemit Havajských ostrovů, jediný původní zástupce čeledi Papaveraceae na tomto souostroví. Roste na ostrovech Niihau, Kauai, Oahu, Molokai, Lanai, Maui, Kahoolawe a Hawaii.

Ekologie: Roste na suchých a slunných skalnatých stanovištích, v nízké až střední nadmořské výšce na závětrné straně ostrovů a v subalpínských polohách hor. Rozlišují se dvě variety: A. glauca var. decipiens (s větším množstvím ostnů) se vyskytuje v suché až podhorské oblasti na závětrné straně sedlové oblasti mezi Mauna Kea a Mauna Loa na ostrově Hawaii, ve výškách od 600 do 2000 m; nominátní A. glauca var. glauca se nachází od hladiny moře do výšky okolo 500 m, na závětrném pobřeží v suchých křovinách na všech hlavních ostrovech.

Popis: Vytrvalá bylina, dorůstající až 1,2 m. Lodyhy jsou přímé, bohatě větvené, se žlutavými ostny. Při poranění vytéká žlutá latexová tekutina. Listy jsou střídavé, peřenodílné, na okrajích ostnitě zubaté, šedozelené až modrozelené s bělavými žilkami. Květy o průměru asi 8 cm mají 6 široce obvejčitých překrývajících se korunních lístků bílé barvy, četné jasně žluté tyčinky a tmavě fialovou trojlaločnou bliznu. Květy vydrží pouze jeden den. Plodem je vzpřímená podlouhlá ostnitá tobolka, ve zralosti tmavě hnědá. Semena klíčí i po spálení stanoviště požárem.

Využití: Rostliny se někdy vysazují jako okrasné, častěji varieta s menším množstvím ostnů. Semena obsahují alkaloidy, které dráždí žaludek a střeva, ale kvůli extrémně hořké chuti bylo zaznamenáno málo otrav. V lidovém léčitelství používali Havajci jasně žlutou šťávu a semena k léčení bolesti zubů, vředů, bradavic a k léčbě neuralgie.

Záměny: Na Havajské ostrovy byl zavlečen i další druh rodu, Argemone mexicana, se žlutými květy. Oba druhy se mohou křížit, hybridy ale neprodukují semena.

Argemone glauca
Argemone glauca
Argemone glauca
Argemone glauca
Argemone glauca

Fotografováno dne 15. 5. 2013 (USA, Havajské ostrovy, Oahu, Koko Crater Garden).