Česká jména: osinatec (Presl 1846)
Čeleď: Iridaceae – kosatcovité
Rozšíření: Endemit horských oblastí východního Madagaskaru, byl zaznamenán v provinciích Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Toamasina i Toliara.
Ekologie: Roste v tropických vlhkých horských lesích, v lesních lemech a křovinách, vstupuje i na antropicky ovlivněná stanoviště, a to v nadmořských výškách zhruba od 400 m až do 2300 m. Kvete od října do března.
Popis: Vytrvalá, trsnatá bylina dorůstající výšky 12–35 cm, s podzemním oddenkem dosahujícím asi 4 mm v průměru. Lodyha je přímá, výrazně křídlatá, zploštělá, listy vyrůstají na bázi lodyhy, jsou čárkovité až mečovité, ploché, 4–7 mm široké. Květenství je hroznovité, 2–4(–6)květé, vyrůstá na 2–5 postranních větvích a na vrcholu lodyhy, toulec je bylinný, až 14 mm dlouhý, listeny jsou vejčité, blanité, 2,5–4(–5) mm dlouhé, květní stopka je stejně dlouhá jako listen; květy jsou 6četné, okvětní lístky jsou eliptické až obvejčité, 6–7 mm dlouhé a 2–2,5 mm široké, modré; nitky tyčinek jsou asi 2 mm dlouhé, prašníky asi 1,3 mm dlouhé, čnělka je 3–4 mm dlouhá. Plodem je elipsoidní tobolka, 6–15 mm dlouhá.
Poznámka: Rod Aristea zahrnuje asi 56 druhů, většina z nich se vyskytuje v tropické a jižní Africe, 8 druhů roste na Madagaskaru (7 z nich je zde endemických).
Slovní základ rodového jména Aristea pochází z latinského slova arista, které označuje osinu. Proto také J. S. Presl už v roce 1846 použil pro tento rod přiléhavé české jméno osinatec. Je však evidentní, že s touto skutečností nebyl seznámen J. Dostál, který použil nepatřičně české jméno osinatec pro rod Lasiagrostis, Poaceae (později přešlo i k rodu Achnatherum). Vzhledem k tomu, že do Česka ojediněle zavlékaný druh Achnatherum calamagrostis byl nověji přeřazen k rodu Stipa, není nutné (ba ani vhodné) české jméno osinatec pro něj dále používat, a tak se může vrátit dávné Preslovo jméno k rodu, k němuž historicky oprávněně náleží.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 22. a 23. 10. 2016 (Madagaskar, Réserve spéciale d’Analamazaotra a Parc national d’Andasibe-Mantadia).