Syn.: Aristea lastii Baker, Aristea paniculata Pax, Aristea stipitata R. C. Foster
Česká jména: osinatec (Presl 1846)
Čeleď: Iridaceae Juss. – kosatcovité
Aristea ecklonii
Rozšíření: Druh pochází z tropické Afriky a nižších poloh subtropických afrických oblastí: jižní Afrika (Eastern Cape, KwaZulu-Natal, Limpopo, Mpumalanga, Svazijsko), Mosambik, Zimbabwe, Burundi, Kamerun, Rwanda, Zair a Uganda. Pěstovaný velmi snadno zplaňuje a stává se těžko odstranitelným plevelem, např. na Novém Zélandu. Na Srí Lance se rozšířil z botanické zahrady Hakgala do oblasti Nuweraeliya, roste kolem Hakgala a v Horton Plains. V Austrálii byl zaznamenán ve Victorii, Novém Jižním Walesu a Queenslandu.
Ekologie: Roste ve světlých a narušených lesích a na křovinatých stanovištích, na březích vodních toků i na obnažené kamenité půdě. Toleruje širokou škálu podmínek. Šíří se semeny rozptylovanými větrem a vodou nebo dělením kořenů. Roste rychle a může tvořit husté porosty, vytlačuje jiné druhy a usnadňuje invazi jiných plevelů. Semena klíčí i po požáru; rok po požáru rostliny kvetou nejvíce. Květy jsou otevřené pouze ráno a dopoledne.
Aristea ecklonii
Popis: Vytrvalá, trsnatá bylina s hlíznatými kořeny, 30–70 cm vysoká. Listy v přízemních trsech po 3–11 jsou vzpřímené, čárkovité až srpovité, zužující se do špičky, 10–60 cm dlouhé, 5–12 mm široké, listové báze často červené; lodyžní listy jsou menší. Květy vyrůstají ve volné latě na stopkách 2–10 mm dlouhých. Trubka je velmi krátká, zelená; jasně modrých, okvětních lístků je 6, vnější 3 jsou o něco kratší než vnitřní, asi 12 mm dlouhé, blizna je krátce trojlaločná. Plodem je podlouhlá trojhranná tobolka 2 cm dlouhá, která obsahuje drobná plochá tmavě hnědá semena.
Využití: Aristea ecklonii se vysazuje jako hrnková rostlina a na zahrady jako lem záhonů, půdopokryvná rostlina nebo do neformálních zahrad. V tradiční medicíně se používá k léčbě horečky, kašle, žaludečních vředů a pohlavních nemocí. Používá se také k rituálním účelům.
Poznámka: Druh A. ecklonii byl pojmenován na počest Christiana Friedricha Ecklona narozeného roku 1795 v Dánsku; byl lékárníkem, cestovatelem a sběratelem rostlin v jižní Africe, zemřel roku 1868 v Kapském Městě.
Aristea eckloniiAristea ecklonii
Aristea ecklonii
Aristea ecklonii
Aristea ecklonii
Fotografováno dne 18. 2. 2014 (Srí Lanka, Horton Plains).