Syn.: Averrhoa acutangula Stokes, Sarcotheca philippica (Villar) Hallier f.
Česká jména: karambola ostrá (Presl 1846), karambola (Mareček 1994)
Čeleď: Oxalidaceae R. Br. – šťavelovité
Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie, dnes se pěstuje v tropech celého světa a občas z kultury uniká do přirozené vegetace.
Ekologie: V domovině roste v tropických stálezelených lesích, lze jej pěstovat jen v oblastech s horkým klimatem, nesnáší delší suché periody. Rostliny jsou cizosprašné.
Popis: Nízký, pomalu rostoucí stálezelený stromek nebo větší keř dosahující výšky 3–10 m. Listy jsou střídavé, lichozpeřené, 15–20 cm dlouhé, nesou 5–11 jařem. Lístky jsou vejčité až kopinaté, 4–9 cm dlouhé a 2–3 sm široké, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, na spodní straně jemně pýřité. Latovitá květenství se vyvíjejí v úžlabí listů na koncích větví, vřeteno květenství bývá červené. Květy rozkvétají v průběhu celého roku (rostliny současně kvetou i plodí), mají asi 6 mm v průměru, jsou zvonkovité, s volným kalichem a s 5 volnými, na špičce vyhnutými červenofialovými korunními lístky, tyčinek je 10 a gyneceum se svrchním semeníkem srůstá z 5 plodolistů. Plod je velká, 7–15 cm dlouhá a až 9 cm široká bobule, nápadná 5 výraznými žebry, ve zralosti žlutá až oranžová, s voskovitou pokožkou a křehkou dužninou, uvnitř s větším počtem hnědých semen. Pěstuje se řada kultivarů, mnohé z nich jsou bezsemenné.
Využití: V tropech jeden z nejlepších druhů ovoce. Plody jsou velmi šťavnaté, velmi příjemně sladkokyselé chuti, lze je konzumovat čerstvé nebo se z nich dají připravovat osvěžující džusy. Jsou poměrně citlivé na otlačení, takže špatně snášejí transport. Do Evropy přicházejí plody předčasně utržené, jejich chuť se zdaleka nevyrovná chuti ovoce čerstvě utrženého.
Poznámka: Rostliny obsahují v listech i plodech kyselinu šťavelovou, podobně jako jim příbuzný rod šťavel (Oxalis), s nímž jsou řazeny do stejné čeledi.
Rod byl pojmenován podle arabského učence Averroa.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, v únoru 2011 (Seychely, ostrovy Mahé a Praslin).