BACKHOUSIA CITRIODORA F. Muell.

Čeleď: Myrtaceae Juss. – myrtovité

Backhousia citriodora

Rozšíření: Druh východní Austrálie, vyskytuje se v pobřežních oblastech australských svazových států Queensland a Nový Jižní Wales, v okolí Sydney je vysazován i ve veřejné zeleni.

Ekologie: Roste v tropických a subtropických vlhkých lesích, na stanovištích přistíněných.

Popis: Stálezelený keř až strom, až 20 m vysoký, častěji však nižší, výrazně aromatický. Kmen je poměrně krátký, borka šedohnědá. Listy jsou vstřícné, řapíkaté, eliptické až vejčité, 5–12 cm dlouhé a 1,5–2,5 cm široké, na bázi klínovité, po okraji drobně a nepravidelně vroubkované, na vrcholu špičaté, při drcení výrazně vonné. Květy vyrůstají ve svazečcích na konci větví, jsou 5četné, dosahují 5–7 mm v průměru; kalich je vytrvávající, kališní lístky jsou nestejné, vejčité až široce kopisťovité, nazelenalé; korunní lístky záhy opadávají, jsou vejčité, bílé; tyčinky jsou početné, dlouhé, jejich nitky jsou bílé.

Využití: Listy rostliny voní po citrónech, připravuje se z nich čaji podobný nápoj, přidávají se ale i jako ochucovadlo do polévek, salátů, omáček, dezertů i likérů. Olej je používán v kosmetice k výrobě parfémů, deodorantů, mýdel a dalších čistících prostředků. Má i antivirální účinky.

Poznámka: K rodu Backhousia je v současnosti započítáváno asi devět druhů, všechny jsou australské. James Backhouse (1794–1869), po němž je pojmenován, byl anglický sběratel rostlin a misionář.

Backhousia citriodora
Backhousia citriodora
Backhousia citriodora

Fotografováno dne 25. 7. 2018 (Německo, Braniborsko, Postupim, Botanischer Garten der Universität Potsdam).