BARNEBYDENDRON RIEDELII (Tul.) J. H. Kirkbr.

Syn.: Phyllocarpus riedelii Tul., Phyllocarpus septentrionalis Donn. Sm.
Čeleď: Fabaceae – bobovité

Barnebydendron riedelii

Rozšíření: Vyskytuje se poněkud nesouvisle ve Střední Americe, v oblasti od Guatemaly po Panamu, a na severu Jižní Ameriky, kde areál zabírá jihozápad Amazonské nížiny na pomezí Brazílie a Peru, objevuje se i v pobřežních oblastech jihovýchodní Brazílie (Mata Atlântica).

Ekologie: Roste v tropických deštných lesích (terra firme), v pobřežní vegetaci, také v lesích poloopadavých.

Popis: Opadavý strom, 12–35 m vysoký. Listy jsou sudozpeřené, se 4–6 páry lístků, které jsou řapíkaté, eliptické až podlouhlé, 6–8 cm dlouhé a 2,5–3,5 cm široké, na bázi nesymetrické. Květenství je hroznovité, květy jsou zářivě červenooranžové, 4 eliptické kališní cípy jsou asi 8 mm dlouhé, brvité; 3 korunní lístky jsou stejně dlouhé jako kališní, horní je menší než dva dolní; tyčinek je 10, jejich nitky jsou 13–20 mm dlouhé, červené, blizna je na vrcholku kyjovitě ztlustlá. Plodem je štíhlý lusk, 10–17 cm dlouhý.

Využití: Bílé, těžké, středně tvrdé dřevo není příliš odolné, proto se využívá jen jako stavební materiál uvnitř budov. Okrasná hodnota stromu je ale značná, pěstuje se v parcích i zahradách. Strom je občas využíván v lidové medicíně.

Poznámka: Rod Barnebydendron je monotypický, byl pojmenován na počest amerického botanika Ruperta Charlese Barnebyho (1911–2000), který se specializoval na studium rostlin bobovitých (Fabaceae).

Barnebydendron riedelii
Barnebydendron riedelii
Barnebydendron riedelii

Fotografováno v lednu 2013 (Thajsko, Pattaya).