Česká jména: kysala (Presl 1846), begónie, kysala (Mareček 1994)
Čeleď: Begoniaceae C. Agardh – kysalovité
Rozšíření: Teprve v roce 2018 popsaný endemit malého území v severní části filipínského ostrova Palawan. Vyskytuje se v nejbližším okolí města El Nido a na malých ostrůvcích v Bacuitském zálivu. Odtud pocházejí i naše pozorování.
Ekologie: Litofyt, roste na skalních teráskách a ve štěrbinách kolmých skal tvořených korálovými vápenci. Typické střídání skupin dlouhých a krátkých lodyžních článků zřejmě odráží vliv střídání vlhkých a suchých období v průběhu roku.
Popis: Vytrvalá jednodomá bylina; stonky jsou 50(–120) cm dlouhé, až 3 cm tlusté, dřevnaté, vystoupavé nebo převislé, lodyžní články jsou 0,5–3 cm dlouhé. Listy vyrůstají na vrcholu lodyhy, jsou střídavé; řapík je přímý, (6,5–)10–25 cm dlouhý; oblý, světle žlutozelený až načervenalý, lysý; čepel je asymetricky široce vejčitá, 12–30 cm dlouhá a 10,5–25 cm široká, tlustá, kožovitá, lysá, na líci sytě zelená až tmavě hnědočervená, s vyniklou dlanitou žilnatinou s 8–10 hlavními žilkami, na rubu světle zelená až červená, na bázi hluboce srdčitá, na drobně zoubkovaná až téměř celokrajná, na vrcholu tupá nebo špičatá. Květenství je přímé nebo vystoupavé, 20–40 cm dlouhé; stopka květenství je žlutozelená až růžová, lysá; stopky květů jsou 1–2 cm dlouhé; samčí květy mají 2 bílé nebo růžové, vejčité až téměř okrouhlé, 1–1,5 cm dlouhé a 0,8–1,5 cm široké kališní lístky, a 2 stejně zbarvené, 0,7–1,2 cm dlouhé a 0,5–1 cm široké, na vrcholu zaokrouhlené lístky korunní; tyčinek je 33–45, jejich nitky na bázi krátce srůstají; samičí květy mají květní obaly stejně zbarvené, 2 kališní lístky jsou široce vejčité až téměř okrouhlé, 0,9–1,4 cm dlouhé a 1–1,2 cm široké, 2 korunní lístky jsou široce obvejčité, 1–1,4 cm dlouhé a 0,7–0,9 cm široké, semeník je spodní, asi 8 mm dlouhý a 5 mm široký, lysý, světle zelený až růžový, trojpouzdý, s 3 nestejnými křídly, blizny jsou 3, spirálně stočené. Plody jsou křídlaté tobolky asi 1 cm dlouhé a 0,7 mm široké, se zaoblenými křídly, z nichž širší je trojúhelníkovité, asi 8 mm široké, 2 postranní jsou 1,5–2 mm široká.
Poznámka: V rámci rodu Begonia patří do sect. Baryandra, jejíž druhová diverzita byla rozpoznána teprve v posledních letech. Z 20 druhů této sekce, které rostou na filipínském Palawanu a přilehlých ostrovech, 9 bylo popsáno teprve po roce 2010. Typické znaky jsou silný dřevnatý stonek a lysé listy; dřevnatý stonek má i Begonia wadei z ostrova Coron, jejíž listy jsou na rubu chlupaté a mají větší počet žilek.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 9. a 10. 2. 2020 (Filipíny, ostrov Palawan, El Nido, ostrůvky Shimizu a Pinagbuyutan).
Děkujeme Patricku Blancovi (Paris) za laskavou pomoc při identifikaci rostlin.