BEGONIA ULMIFOLIA Willd. – kysala

Syn.: Begonia dasycarpa A. DC., Begonia jairii Brade, Donaldia ulmifolia (Willd.) Klotzsch
Česká jména: kysala (Presl 1846), begónie, kysala (Mareček 1994)
Čeleď: Begoniaceae C. Agardh – kysalovité

Begonia ulmifolia

Rozšíření: Areál druhu sestává ze dvou oddělených arel, jedna se nachází na severu Jižní Ameriky (sever Venezuely, Trinidad a Tobago, Surinam i obě Guyany), druhá leží až na východě Brazílie (Caatinga, Mata Atlântica). Byl zavlečen rovněž na ostrovy v Indickém oceánu (Mauricius, Réunion, Seychely).

Ekologie: Roste ve stálezelených i polopadavých tropických lesích, v galeriových lesích a lesních lemech, v křovinaté vegetaci.

Begonia ulmifolia

Popis: Polokeř s lodyhami vystoupavými až přímými, 40–200 cm dlouhými, jednoduchými nebo chudě větvenými, chlupatými, žláznatými. Listy jsou řapíkaté, eliptické až obvejčité, 2,5–16 cm dlouhé a 1–6 cm široké, nesymetrické, na bázi klínovité, po okraji pilovité až zubaté, na vrcholu špičaté, po obou stranách chlupaté; palisty jsou trojúhelníkovité, 6–18 mm dlouhé, špičaté. Květenství je vrcholičnaté, dosahuje v průměru 6,5–23 cm; listeny jsou kopinaté, 3–17 mm dlouhé; květy jsou jednopohlavné, samčí mají 2 okvětní lístky, které jsou vejčité až skoro okrouhlé, 5–12 mm dlouhé, bílé, vně řídce a krátce chlupaté, tyčinek je 26–102; samičí květy mají 5 okvětních lístků, které jsou vejčité, 3,5–7 mm dlouhé, bílé, vně jemně chlupaté. Plodem je tobolka, 5–13 mm dlouhá, se 3 nestejnými křídly.

Begonia ulmifolia
Begonia ulmifolia
Begonia ulmifolia

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 23. 1. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Trinidad, Bamboo Cathedral).