BOMBAX CEIBA L. – cejba

Syn.: Bombax aculeatum L., Bombax ceiba Burm. f., Bombax heptaphyllum Cav., Bombax malabaricum DC., Bombax thorelii Gagnep., Bombax tussacii Urb., Gossampinus malabarica Merr., Gossampinus rubra Buch.-Ham., Gossampinus thorelii Bakh., Melaleuca grandiflora Blanco, Salmalia malabarica (DC.) Schott et Endl.
Česká jména: cejba čihovitá (Presl 1846)
Čeleď: Malvaceae Juss. – slézovité

Bombax ceiba

Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie. Přirozený areál se táhne od jihozápadního podhůří Himálaje v Pákistánu přes Indický poloostrov a Srí Lanku, zahrnuje Bangladéš, Barmu, Laos, Thajsko, Kambodžu a Vietnam, zasahuje až na jih Číny a na Tchaj-wan, dále se vyskytuje v Malajsii, Indonésii a na Filipínách. Asii přesahuje na Novou Guineu až Šalamounovy ostrovy a na sever Austrálie. V mnoha dalších zemích se pěstuje, tak např. ve Střední Americe, na Antilách a v Brazílii.

Ekologie: Roste v územích se subtropickým nebo tropickým klimatem se suchou periodou, především ve světlých stálezelených a poloopadavých lesích na výslunných skalnatých svazích, často v říčních údolích, také ve stromové savaně. Dává přednost vápnitým půdám. Lokality vystupují do nadmořské výšky 1400 m.

Bombax ceiba
Bombax ceiba

Popis: Opadavý strom 25(–40) m vysoký, kmeny často s kořenovými náběhy (deskovými kořeny), v mládí s roztroušenými trny, v dospělosti někdy poněkud zduřelé; borka je šedobílá; větve jsou rozestálé. Listy jsou střídavé, 5–7četné; řapík je 10–20(–30) cm dlouhý; lístky jsou řapíčkaté (řapíček je 1,5–4 cm dlouhý), úzce kopinaté, (8–)10–16 cm dlouhé a 3,5–5,5 cm široké, lysé, s 15–17 páry postranních žilek, na bázi zúžené, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé; palisty jsou drobné. Květy jsou obvykle jednotlivé na konci větví, asi 10 cm v průměru, objevují se před vyrašením listů; kalich je miskovitý, 2–3(–4,5) cm dlouhý, vně lysý, uvnitř hustě žlutavě hedvábitý, cípů je 3–5, jsou polokruhovité, asi 1,5 cm dlouhé, nazpět ohrnuté; korunních lístků je 5, volných, obkopinatých, 8–10 cm dlouhých a 3–4 cm širokých, červených, řidčeji oranžových, vzácně žlutých nebo bílých, poněkud dužnatých, s roztroušenými hvězdovitými chlupy; tyčinky jsou velmi početné, srůstají do krátké trubky, prostřední jsou dvouklané; semeník je 5pouzdrý, s mnoha vajíčky, s nitkou delší než tyčinky a hvězdovitou bliznou. Plodem je elipsoidní dřevnatá tobolka, 10–15 cm dlouhá, uvnitř s dlouhými šedobílými chlupy; semena jsou početná, asi 8 mm dlouhá, hladká.

Využití: Využívá se celá rostlina – dřevo je měkké a lehké, používá se k výrobě překližek, forem, člunů a pro stavební práce. Výtažky ze všech částí rostliny se používají v lidovém léčitelství – kůra k zastavení krvácení a proti průjmu, pryskyřice jako tonikum a afrodiziakum, mladé plody k léčení zánětů močových cest, květy tvoří součást bylinných čajových směsí. Tyčinky květů zbarvují thajské pokrmy červeně. Vlákna z tobolek nazývaná „nepravý kapok“ jsou sice méně kvalitní než u pravého kapoku získávaného z tobolek druhu Ceiba pentandra, ale nachází užití k plnění matrací, polštářů a jako izolační materiál. V Barmě spadlé květy suší a pak je používají do jídel.
Stromy jsou často vysazovány v parcích a ulicích, zdobí krásnými červenými květy v březnu a dubnu.

Poznámka: Do rodu Bombax se nyní řadí osm druhů (POWO 2020), všechny pocházejí z tropů Starého světa.
Květ druhu Bombax ceiba je symbolem jihočínského velkoměsta Kuang-čou (Kanton) a druhého největšího města Tchaj-wanu Kao-siungu.

Bombax ceiba
Bombax ceiba
Bombax ceiba
Bombax ceiba
Bombax ceiba
Bombax ceiba
Bombax ceiba
Bombax ceiba
Bombax ceiba

Fotografovali Věra Svobodová, ve dnech 31. 3. 2011 (Vietnam, Ninh Binh – kultura) a 23. 2. 2018 (Barma, Mandalajská oblast, Inwa), Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 16. 2. 2020 (Filipíny, Calamiany, ostrov Coron).