Syn.: Bonyunia cinchonoides Gleason et Standl.
Čeleď: Loganiaceae R. Br. ex Martius – štítulovité
Rozšíření: Endemit Guyanské vysočiny, byl popsán z Guyany (Kotinga Valley), vyskytuje se i v jižní Venezuele a v nejsevernější oblasti Brazílie, údaje z východní Kolumbie se zřejmě týkají jiných druhů rodu.
Ekologie: Roste v křovité savaně, v lesních lemech, i na svazích tepui, společně například s druhy Euphronia guianensis nebo Palicourea rigida, v nadmořských výškách zhruba od 400 až do 1400 m.
Popis: Keř nebo malý strom, 2–10 m vysoký. Listy jsou krátce řapíkaté, tvarově poměrně variabilní, většinou vejčité, (10–)32–84 mm dlouhé a (8–)33–45 mm široké, na bázi klínovité, zaokrouhlené nebo až srdčité, celokrajné, na vrcholu špičaté nebo tupé, kožovité, lysé. Květenství je 15–60 mm dlouhé, květy jsou 5četné; listeny jsou listům podobné, řapíkaté, kopisťovité, obvejčité nebo vejčité, 5–17 mm dlouhé a 1,5–15 mm široké; kalich je zvonkovitý, 2–3,5 mm dlouhý, lysý, s kališními cípy trojúhelníkovitými, kratšími než kališní trubka; koruna je 11–17 mm dlouhá, bělavá, postupně tmavne, přechází do růžové až fialové, cípy jsou 4–8 mm dlouhé. Plodem je elipsoidní až obvejcovitá tobolka, 15–24 mm dlouhá; semena jsou dvoukřídlá.
Poznámka: Rod Bonyunia zahrnuje 10 druhů, všechny se vyskytují na severu Jižní Ameriky, v povodí Amazonky a horního Orinoka. Byl pojmenován na paměť guyanského lékaře George Reginalda Bonyuna (asi 1811–53).
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 21. 1. 2016 (Venezuela, Parque Nacional Canaima, Kuravaina Tepui).