Syn.: Adenoplea madagascariensis (Lam.) Eastw., Buddleja heterophylla Lindl., Nicodemia madagascariensis (Lam.) R. Parker
Čeleď: Scrophulariaceae Juss. – krtičníkovité
Rozšíření: Endemit Madagaskaru, roste na severu a východě ostrova v provinciích Antananarivo, Antsiranana, Fianarantsoa, Mahajanga, Toamasina a Toliara.
Ekologie: Stanovištěm jsou křoviny a lesní okraje v klimaticky různých oblastech, vystupuje až do nadmořské výšky 2000 m.
Popis: Stálezelený keř, dorůstá výšky 2–4 m, případně opíravá liána 8–10 m dlouhá; větve jsou oblé, pokryté hvězdovitými chlupy. Listy jsou vstřícné; řapík je 0,5–2 cm dlouhý; čepel je vejčitá až kopinatá, 4–14 cm dlouhá a 1,5–7 cm široká, klínovitá, zaokrouhlená nebo vzácně srdčitá na bázi, celokrajná, na vrcholu zašpičatělá, na líci v mládí hvězdovitě plstnatá a později olysalá, hustě bíle plstnatá na rubu. Květenství je latovité, 5–25 cm dlouhé; listeny v dolní části jsou podobné listům, výše drobné, čárkovité; květní stopky jsou zkrácené; kalich je zvonkovitý až baňkovitý, 2–3,5 mm dlouhý, s krátkými cípy, na vnější straně hustě bíle plstnatý, později olysává; koruna je žlutá, oranžová až lososově růžová, její trubka je 7,5–10 mm dlouhá, cípy jsou 2–4 mm dlouhé, zaokrouhlené; tyčinky nevyčnívají z korunní trubky; čnělka je 4–7 mm dlouhá. Plodem je zploštěle kulovitá bobule 2,5–5 mm dlouhá, obvykle modrofialová, řidčeji oranžová, na vrcholu s vytrvalou bází čnělky; obsahuje 30–40 semen.
Využití: V jiných subtropických a tropických částech světa se tento druh vysazuje pro okrasu; není mrazuvzdorný. V kultuře se kříží s dalšími komulemi a některé kultivary mají hybridní původ; na Réunionu, kde B. madagascariensis zplaněla, byl zjištěn spontánně vzniklý kříženec s druhem Buddleja indica.
Poznámka: Početný pantropický rod Buddleja zahrnuje kolem 90 druhů; na Madagaskaru se jich vyskytuje 8, z nich je 5 endemických, ostatní přesahují na okolní ostrovy, resp. na africký kontinent.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 17. 10. 2016 (Madagaskar, Parc national d’Andringitra).