BUDDLEJA MEGALOCEPHALA Donn. Sm. – komule

Čeleď: Scrophulariaceae – krtičníkovité

Buddleja megalocephala

Rozšíření: Zřejmě endemit hor v jižní části Guatemaly a přilehlém mexickém pohraničí ve státě Chiapas. Někteří badatelé uvádějí ještě velmi vzdálený výskyt ve Venezuele; může se vztahovat k jinému druhu.

Ekologie: Roste v horských lesích a křovinách, často spolu s borovicemi, jedlemi, jalovci a cypřiši. Lokality leží v nadmořské výšce 2400–4000 m. Květy příjemně voní.

Buddleja megalocephala

Popis: Dvoudomý stromek, 5–15(–15) m vysoký; kmínek má hnědou, rýhovanou borku a může dosáhnout až 65 cm v průměru; letorosty jsou hranaté, hustě plstnaté. Listy jsou vstřícné, kopinaté, 7–20 cm dlouhé a 2–6 cm široké, kožovité, na líci olysalé, na rubu hustě plstnaté, na bázi klínovité nebo zaokrouhlené, celokrajné, na vrcholu špičaté až zašpičatělé; řapík je 1–2 cm dlouhý. Květenství je koncová lata, 6–20 cm dlouhá, složená z kulovitých strboulů o průměru 1,2–2 cm, tvořených 40–50 květy; květy jsou 4četné, funkčně jednopohlavné; kalich je trubkovitý, 3–4,5 mm dlouhý, s úzce trojúhelníkovitými cípy; koruna je nálevkovitá, s trubkou 4–5 mm dlouhou a střechovitými, 2–2,5 mm dlouhými cípy, uvnitř sytě oranžová, na vnější straně poněkud světlejší a hustě plstnatá; tyčinky jsou 4, téměř přisedlé; čnělka je kyjovitá. Plodem je úzce elipsoidní, 4,5–6 mm dlouhá tobolka.

Poznámka: Na lokalitách se občas setkává s dalším středoamerickým druhem Buddleja nitida a jsou zde nalézáni i kříženci.

Buddleja megalocephala
Buddleja megalocephala

Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 5. 2. 2015 (Guatemala, Volcán Santa María).