Butorides virescens (Linnaeus, 1758); volavka zelenavá

Biologická klasifikace: Animalia, Aves, Pelecaniformes, Ardeidae
Syn.: Ardea virescens Linnaeus, 1758; Ardeola virescens (Linnaeus, 1758)
Česká jména: volavka zelenavá
Anglická jména: Green heron, Striated heron, Green striated heron, Green-backed heron, Little gaulin

Butorides virescens, volavka zelenavá
Butorides virescens, volavka zelenavá

Rozšíření: Areál druhu se nachází na území Severní, Střední i Jižní Ameriky – od jihu Kanady se táhne přes USA, Střední Ameriku a Antily až po Kolumbii, Ekvádor a Guyany. Populace z vnitrozemí Severní Ameriky jsou stěhovavé, z východního a západního pobřeží jsou stálé. Je rozlišováno pět poddruhů, naše fotografie zachycují poddruh nominátní.

Způsob života: Obývá zalesněné oblasti poblíž sladké, brakické nebo slané vody, porosty mangrove, písečné pláže, břehy řek a potoků. Vyskytuje se v pásmu od hladiny moře až do nadmořské výšky okolo 1800 m.
Je aktivní během dne, živí se rybami, hmyzem a jeho larvami, žížalami, pijavicemi, korýši, drobnými hlodavci, plazy, obojživelníky. Loví pomalou, rozvážnou chůzi nebo vyčkává na nízkém bidýlku nad vodou a sleduje kořist. Využívá svůj bystrý zrak, sluch a hmat.
Tento plachý a teritoriální opeřenec je v případě ohrožení agresivní, zvedne hřeben, natáhne krk a vrtí krátkým ocasem. Útočí tak, že letí směrem k vetřelci a opakuje hlasité a hrdelní volání.
Doba rozmnožování se geograficky značně liší. Samec po zásnubním rituálu před samicí smí vstoupit do prostoru hnízda. Samice pak předvádí podobný, ale méně intenzivní obřad. Při stavbě hnízda probíhá páření v hnízdě. Hnízdí jednotlivě nebo ve volných skupinách. Oba partneři budují plošinu z větviček a stonků v keřích či na stromech poblíž vody nebo nad hladinou. Samice snáší 2–4 vejce, která inkubují obě pohlaví po dobu 19–22 dní. Oba rodiče krmí ptáčata přímo do zobáku. Mláďata 16–17 dnů po vylíhnutí opouštějí hnízdo a posedávají po okolních větvích, po 30–35 dnech se osamostatňují. Pohlavně dospívá v jednom roce.
Mezi přirozené predátory vajec patří krkavci a hadi, mláďata napadají mývalové a dospělé jedince dravci.

Popis: Malá a zavalitá volavka dosahuje velikosti 41–46 cm, rozpětí křídel 62–70 cm a hmotnosti okolo 175–250 g. U dospělých jedinců jsou temeno, hřbet, křídla leskle zelenočerné. Přední krk a brada jsou bílé. Hřbet a boky krku, stejně jako strany hlavy a břicho jsou kaštanově hnědé. Koruna je zelenočerná. Žlutooranžové nohy ve srovnání s ostatními volavkami jsou relativně krátké. Zobák je tmavý s dlouhou, ostrou špičkou a se žlutavým ozobím. Dospělá samice je poněkud menší, s bledším a matnějším opeřením, zejména v období rozmnožování. Nedospělí jedinci jsou matnější, s pruhovaným krkem a žlutými končetinami.

Poznámka: Někdy bývá volavka zelenavá klasifikována jako poddruh volavky proměnlivé (Butorides striata). Oba druhy jsou malé, kompaktně stavěné a tmavohřbeté. Hlavním rozlišovacím znakem je zbarvení krku a prsou, u volavky zelenavé je zbarvení kaštanově hnědé, u volavky proměnlivé je šedé.

Butorides virescens, volavka zelenavá
Butorides virescens, volavka zelenavá

Fotografováno ve dnech 31. 1. a 4. 2. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Tobago, Castara).