Syn.: Calamagrostis elata Blytt, Calamagrostis flexuosa Rupr., Calamagrostis purpurea subsp. phragmitoides (Hartm.) Tzvelev
Čeleď: Poaceae – lipnicovité
Rozšíření: Areál se rozkládá ve střední a severní Evropě, zasahuje i na Kavkaz. V ČR se tato třtina vyskytuje v severní části Krušných hor, dále v okolí Lipna, na více místech na Českomoravské vrchovině, ale i v Podkrkonoší, severovýchodních Čechách a v podhůří Jeseníků. Na Slovensku byla nedávno zjištěna v Nízkých Tatrách.
Ekologie: Provází mokřadní stanoviště, často se vyskytuje na rašelinných půdách, v potočních nivách a na světlinách rašelinných lesů.
Popis: Statná vytrvalá tráva, tvoří plazivé výběžky; stébla jsou přímá, 80–150 cm vysoká, s 5–8 kolénky, pod latou drsná, sterilní stébla jsou dosti často metlovitě větvená (v paždí listových pochev vyrůstají tenčí postranní větve). Listy jsou čárkovité, tmavě zelené až šedozelené, 6–10 mm široké; jazýček horních listů je 6–10 mm dlouhý, na vnější straně krátce hustě chlupatý. Lata je bohatá, rozkladitá, většinou více než 20 cm dlouhá; klásky jsou jednokvěté, plevy jsou téměř stejně velké, úzce kopinaté; plucha je blanitá, průsvitná, 5žilná, na bázi s věnečkem jemných chlupů, které poněkud přesahují její délku, osina je velmi jemná, 1,2–2,2 mm dlouhá, vyrůstá z hřbetu v horní třetině pluchy; pyl se zřejmě nevyvíjí. Obilka je nahá.
Ohrožení a ochrana: V Červeném seznamu květeny ČR (2012) je tento druh klasifikován jako silně ohrožený (C2b).
Poznámka: Druh patří do taxonomicky složitého okruhu a někteří badatelé jej ztotožňují se sibiřským druhem Calamagrostis purpurea. V ČR byl zjištěn teprve v roce 1974 na Humpolecku, od té doby byl jeho výskyt prokázán asi na 15 lokalitách.
Fotografoval Tomáš Mrázek, dne 26. 7. 2015 (Česko, Krásný Les).