Syn.: Boea plantaginea (Sm.) Pers., Calceolaria andicola Gillies ex Hook., Calceolaria falklandica (S. Moore) Kraenzl., Calceolaria hoppeana Morrison ex Loudon, Calceolaria morrisonii G. Don, Calceolaria nudicaulis Meyen ex Walp. et Schauer, Calceolaria plantaginea Sm., Fagelia biflora (Lam.) Kuntze, Fagelia falklandica S. Moore, Fagelia plantaginea (Sm.) S. Moore
Česká jména: dmuloret (Presl 1846), pantoflíček (Mareček 1994)
Čeleď: Calceolariaceae Raf. ex Olmstead – pantoflíčkovité
Rozšíření: Roste v Andách od střední Chile a přilehlých částí Argentiny na jih až po Ohňovou zemi.
Ekologie: Vyskytuje se na vlhký kamenitých místech, v trávnících, ve světlých křovinách i lesích, od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 1000 m.
Popis: Vytrvalá trsnatá bylina s krátkými lodyhami, růžicovitě olistěnými jen na konci, vysoká v době květu 10–40 cm. Listy jsou vstřícné, s křídlatým řapíkem dlouhým 0,5–2,5 cm; čepel je obvejčitá až kosníkovitá, (1–)2,5–10 cm dlouhá a 1–4 cm široká, na okrajích a na žilkách bíle chlupatá, na bázi klínovitá, na okraji drobně vroubkovaná nebo pilovitá, na vrcholu tupá až tupě špičatá. Květy jsou oboupohlavné, po (1–)2–4 v řídce chlupatých hroznech; kalich je čtyřčetný, jen na bázi srostlý, cípy jsou vejčité až téměř okrouhlé, s řídkými bílých chlupy a stopkatými žlázkami; žlutou korunu tvoří krátká trubka a dva nestejně velké pysky; horní pysk je asi 4 mm dlouhý, okrouhlý; dolní pysk je vakovitý, oválný, 10–15(–19) mm dlouhý, okolo ústí často s hnědočervenými skvrnkami; tyčinky jsou 2; blizna je hlavatá. Plodem je 8–14 mm dlouhá tobolka.
Poznámka: Druh Calceolaria biflora by měl mít zpravidla vícekvětá hroznovitá květenství; botanická literatura však připouští i jednokvěté jedince. Od standardně jednokvětého druhu Calceolaria uniflora se liší především chlupatými listy a květy menšími, převážně žlutě zbarvenými, nikoli oranžovými až červenofialovými.
Fotografoval Jindřich Houska, dne 27. 2. 2011 (Chile, NP Torres del Paine, Valle Ascencio, mezi Campamento Torres a Campamento Japonés).