Syn.: Cananga mitrastigma (F. Muell.) Domin, Cananga scortechinii King, Canangium mitrastigma (F. Muell.) Domin, Canangium odoratum (Lam.) King, Canangium scortechinii King, Fitzgeraldia mitrastigma F. Muell., Unona odorata (Lam.) Baill., Uvaria odorata Lam.
Česká jména: panela vonná (Presl 1846), kananga vonná, ilang-ilang (Mareček 1994)
Čeleď: Annonaceae Juss. – láhevníkovité
Rozšíření: Původně pochází z jihovýchodní Asie z indonéských ostrovů, ještě před příchodem Evropanů byl zřejmě člověkem rozšířen do Mikronésie, Melanésie, v Polynésii až po Samou, kde se dnes vyskytuje zplaněle i v přirozené vegetaci. V současné době se jako ozdobný strom pěstuje v tropech celého světa, ale jako hospodářsky významná rostlina se pěstuje především na Madagaskaru a Komorách, odkud pochází většina světové produkce.
Ekologie: Původním stanovištěm jsou tropické deštné lesy. Vyžaduje velmi teplé klima s ročními průměry okolo 25–27 °C a s vyššími pravidelnými srážkovými úhrny (alespoň 700 mm za rok, bez výrazně suché periody delší než 2 měsíce), preferuje spíše mírně kyselé podloží, lehčí půdy a slunné nebo polostinné stanoviště.
Popis: Stálezelený rychle rostoucí strom dorůstající výšky 10–20 m. Z kmene vyrůstají dlouhé, převisající větve. Listy jsou na větvích uspořádány dvouřadě, jsou řapíkaté, oválné, 10–20 cm dlouhé, celokrajné, na vrcholu zašpičatělé, kožovité, sytě zelené, lesklé. Květy vyrůstají v chudých okolících na dlouhých stopkách v paždí listů. V květech jsou 3 drobné volné kališní lístky a 2 trojice lístků korunních, vnější jsou poněkud delší než vnitřní. Korunní lístky jsou volné, velmi úzce kopinaté, až 8 cm dlouhé, pentlicovitě zkroucené, špičaté, sytě žluté, někdy se zelenavým zbarvením na bázi, tyčinek bývá 10–12 a jsou uspořádány ve šroubovici, plodolistů se tvoří 6–12 a jsou nesrostlé. Po dozrání vzniká souplodí stopkatých olivově zelených bobulí. Květy se objevují téměř po celý rok a velmi výrazně a příjemně voní.
Využití: Z květů se mokrou destilací získává směs vonných silic, které se užívají ve voňavkářství především na přípravu parfémů, mýdel, pálí se ve vonných tyčinkách apod. Využití má i v aromaterapii, neboť má relaxační, ale i afrodiziakální účinky. V kultuře lze z jednoho vzrostlého stromu za rok sklidit 20–100 kg květů. V Oceánii má význam i v lidovém léčitelství.
Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, dne 20. 9. 2008 (Réunion, La Saline les Bains a L´Hermitage les Bains).