Syn.: Sisymbrium arenosum L., Arabis arenosa (L.) Scop., Arabidopsis arenosa (L.) Lawalrée, Cardaminopsis suecica sensu Lawalrée
Čeleď: Brassicaceae Burnett – brukvovité
Cardaminopsis arenosa
Rozšíření: Střední Evropa, dnes se druhotně vyskytuje téměř v celé Evropě – ve Skandinávii až za polární kruh, na jihu po severní Řecko a na východě po Ukrajinu. U nás se vyskytuje zejména v údolích řek (v Čechách např. Vltava, Otava, Sázava, Berounka, Jizera, Orlice, na Moravě Dyje, Svratka, Jihlava), druhotně se šíří podél železničních náspů.
Ekologie: Tento řeřišničník se vyskytuje především na skalách, sutích, kamenitých stráních, štěrkových náplavách, na železničních náspech a nádražích. Roste na sušších půdách jakéhokoliv typu, nejvíce ale na vápenci. Kvete od dubna do července.
Popis: Jednoletá, dvouletá a někdy i víceletá, 15–40 cm vysoká bylina. Lodyha přímá, větvená, s jednoduchými i větvenými chlupy. Přízemní listy jsou řapíkaté, zpeřené, kopinaté, chlupaté, lodyžní listy celistvé až zpeřené. Květenstvím je hrozen s 20–40 květy. Květy pravidelné, čtyřčetné, krátce stopkaté, kališní lístky přitisklé, korunní lístky bílé, růžové nebo nafialovělé, klínovité až obvejčité, na vrcholu uťaté až mělce vykrojené. Plodem je šešule.
Cardaminopsis arenosaCardaminopsis arenosa
Cardaminopsis arenosaCardaminopsis arenosa
Cardaminopsis arenosaCardaminopsis arenosa
Cardaminopsis arenosa
Fotografováno dne 1. 5. 2006 (Jindřich Houska: Medník) a 18. 4. 2008 (Alena Jírová: pravý břeh Vltavy na Sedlčansku).