Syn.: Vinca rosea L., Vinca rosea var. alba (G. Don) Sweet, Vinca rosea var. albiflora Bertol., Ammocallis rosea (L.) Small, Catharanthus roseus var. albus G. Don, Hottonia littoralis Lour., Lachnea rosea (L.) Rchb., Lochnera rosea (L.) Rchb. ex Endl., Lochnera rosea (L.) Rchb. ex K. Schum., Lochnera rosea var. alba (G. Don) Hubbard, Lochnera rosea var. flava Tsiang, Pervinca rosea (L.) Gaterau, Pervinca rosea (L.) Moench
Česká jména: katarantus (Mareček 1994)
Čeleď: Apocynaceae Juss. – toješťovité
Rozšíření: Druh pochází z Madagaskaru, především z jeho jihu a východu, je rozšířen do všech tropických i řady subtropických oblastí světa (např. Kapverdské a Kanárské ostrovy, Ascension, Kalifornie, jihovýchod USA, Karibik, Havajské ostrovy, jižní Čína).
Ekologie: Planě roste v tropech především na písčitých stanovištích blízko pobřeží. Je to často pěstovaná okrasná rostlina vyžadující propustné humózní půdy, teplo, hodně světla a vydatnou zálivku.
Popis: Stálezelená bylina až polokeřovitá rostlina, bohatě větvená, vysoká 30–60 cm. Na větvičkách vyrůstají vstřícné, krátce řapíkaté, eliptické až obvejčité listy, tmavě zelené, dlouhé 2,5–10 cm, široké 1–3 cm, s hladkým lesklým povrchem a se světlou střední žilkou, na vrcholu tupé, někdy velmi krátce zašpičatělé. Květy mají růžovou barvu, uprostřed tmavší, anebo bílou, vyrůstají jednotlivě nebo v párech, jsou pravidelně pětičetné, velké 3–5 cm, s úzkou trubkou dlouhou 2–3 cm. Korunní lístky jsou v poupěti stočené. Plody jsou vždy dva z jednoho květu, tence válcovité, prohnuté, dlouhé 1–3,5 cm, tlusté do 3 mm, ve zralosti podélně pukají a uvolňují množství drobných hnědočerných semen.
Využití: V teplých oblastech se pěstuje jako okrasná rostlina ve skupinových výsadbách, v mírném pásmu jako oblíbená jednoletá hrnková rostlina v množství barevných kultivarů, s dobou květu květen až říjen.
Druh je jedovatý, produkuje řadu alkaloidů, z nichž mnohé jsou využitelné v medicíně. Extrakt, odvar z kořenů a listů nebo čištěné alkaloidy se využívají při léčbě chorob ledvin, menstruačních poruch, hypertenze, leukémie a některých dalších typů rakoviny. Rostlina se využívá také ve výzkumu, cílem je pomocí genového inženýrství získat nové typy chlorovaných alkaloidů pro farmaceutické účely.
Fotografovaly Věra Svobodová, ve dnech 16. 11. 2010 (Réunion, Cirque de Salazie) a 22. 11. 2010 (Réunion, Saint Giles les Bains); Ljuba Procházková, dne 3. 11. 2014 (Madagaskar, Toliara, Ifaty).