CENTAURIUM SCILLOIDES (L. f.) Samp. – zeměžluč / zemežlč

Syn.: Erythraea scilloides (L. f.) Chaub. ex Puel, Gentiana scilloides L. f.
Čeleď: Gentianaceae Juss. – hořcovité
Centaurium scilloides

Rozšíření: Druh býval běžně uváděn z pobřežních oblastí západní Evropy (od severního Portugalska přes atlantické pobřeží Španělska a Francie až po Velkou Británii) a z Azorských ostrovů. Avšak v roce 2012 se objevila studie (v Plant Systematics and Evolution), která při molekulárních analýzách zaznamenala odlišnosti mezi kontinentálními a azorskými populacemi. Na základě této studie je tedy možné považovat druh Centaurium scilloides za endemita Azorských ostrovů – právě zde byly pořízeny i naše fotografie. Pro rostliny z kontinentu bylo navrženo používat jméno Centaurium portense.

Ekologie: Roste v azorských primární lesích i v kryptomeriových výsadbách, na pobřežních skalách a útesech, objevuje se také na vlhkých okrajích cest. Kvete od května do srpna.

Centaurium scilloides

Popis: Vytrvalá bylina s početnými sterilními plazivými výhonky a vystoupavými květonosnými lodyhami až 20 cm dlouhými. Listy na sterilních výhoncích a dolní listy na fertilních lodyhách jsou krátce řapíkaté, téměř okrouhlé, až 1 cm dlouhé, horní lodyžní listy jsou přisedlé, vstřícné, obkopinaté. Květy vyrůstají jednotlivě nebo jen po několika v chudokvětých vrcholících, jsou stopkaté, 15–24 mm dlouhé; kalich dosahuje zhruba čtvrtiny délky korunní trubky, koruna je bílá, korunní cípy jsou vejčité, 8–9 mm dlouhé. Plodem je tobolka.

Centaurium scilloides
Centaurium scilloides
Centaurium scilloides
Centaurium scilloides

Fotografovala Věra Svobodová, ve dnech 19., 21. a 22. 8. 2018 (Portugalsko, Azorské ostrovy, ostrov São Miguel: Barrosa, Pico da Vara a Caldeira das Sete Cidades).