CENTROPOGON CORNUTUS (L.) Druce – bodlochlup

Syn.: Centropogon andropogon (Cav.) DC., Centropogon bonplandianus (Willd.) C. Presl, Centropogon edulis C. Presl, Centropogon fastuosus Scheidw., Centropogon intermedius Zahlbr., Centropogon laevigatus (L. f.) DC., Centropogon oblongus Benth., Centropogon puerilis E. Wimm., Centropogon surinamensis (L.) C. Presl, Lobelia andropogon Cav., Lobelia bonplandiana Schult., Lobelia cornuta L., Lobelia laevigata L. f., Lobelia obscura L., Lobelia purpurea Vell., Lobelia spectabilis Kunth, Lobelia surinamensis L., Siphocampylus andropogon (Cav.) G. Don, Siphocampylus macranthus Pohl, Siphocampylus spectabilis (Kunth) G. Don, Siphocampylus surinamensis (L.) G. Don
Česká jména: bodlochlup (Presl 1846)
Čeleď: Campanulaceae – zvonkovité

Centropogon cornutus

Rozšíření: Neotropický druh, vyskytuje se v jižní části Karibiku (oblast Malých Antil, od ostrovů Antigua a Barbuda až po Trinidad), v Panamě (někdy je uváděn i z jihomexického státu Oaxaca), na severu Jižní Ameriky (od Francouzské Guyany přes severní Venezuelu a Kolumbii až po Peru a Bolívii) a také ve značné části Brazílie (Amazônia, Caatinga, Cerrado, Mata Atlântica).

Ekologie: Roste v tropických deštných lesích, stejně tak v suchých tropických lesích typu chiquitano, ale také v horské vegetační formaci yungas, objevuje se i na antropicky ovlivněných stanovištích v okolí silnic, cest a železničních tratí, v pásmu od pobřeží až do nadmořské výšky okolo 2800 m.

Centropogon cornutus

Popis: Polokeř dosahující výšky 100–150 cm, často se šplhavými větvemi i více než 300 cm dlouhými, které jsou jednoduché nebo větvené, dole lysé, nahoře krátce chlupaté. Listy jsou střídavé, řapíkaté, eliptické až vejčité, 10–15(–25) cm dlouhé, obvykle 2–3krát delší než široké, na vrcholu špičaté, na bázi zaokrouhlené, skoro celokrajné až zubaté, lysé. Květy jsou axilární, jednotlivé, stopkaté, 6–8 cm dlouhé, listeny jsou úzce kopinaté, 4–10(–15) mm dlouhé, kalichy jsou 5četné, kališní lístky čárkovité, lysé nebo někdy na okraji krátce chlupaté, 8,5–20 mm dlouhé, koruna je červená nebo růžová, vzácně i bílá, trubka je 35–45 mm dlouhá, mírně až silně zakřivená, lysá, dva horní korunní cípy jsou 7–9 mm dlouhé, 3 dolní kratší, tyčinky srůstají do trubky 7,5–9,5 mm dlouhé, nahoře hustě chlupaté. Plodem je bobule dorůstající 10–17 mm v průměru.

Poznámka: Celý rod je velmi rozsáhlý, je v něm rozlišováno 212 druhů (POWO 2022), které se vyskytují v širokém pásu od Mexika až po východní Brazílii.

Centropogon cornutus
Centropogon cornutus
Centropogon cornutus

Fotografovala Jindřiška Vančurová, ve dnech 21. 1. 2022 (Trinidad a Tobago, ostrov Trinidad, Asa Wright Nature Centre) a 22. 1. 2022 (ostrov Trinidad, Paria Bay).