Česká jména: hlavoš (Presl 1846), cefalantus (Mareček 1994)
Čeleď: Rubiaceae Juss. – mořenovité
Rozšíření: Druh jihovýchodní Afriky, vyskytuje se v Lesothu a Svazijsku, ve východních provinciích Jihoafrické republiky (Limpopo, Mpumalanga, KwaZulu-Natal), Mosambiku a Zimbabwe, jeho areál zasahuje až do Tanzanie.
Ekologie: Roste v horských lesích a křovinách, objevuje se i na otevřených travnatých stanovištích, v nadmořských výškách zhruba od 1000 až do 2100 m. Kvete od září do února.
Popis: Stálezelený keř až menší strom, 2,5–10 m vysoký, bohatě větvený, s letorosty chlupatými, šedohnědými. Listy jsou vstřícné, krátce řapíkaté, podlouhlé až vejčité, 1–5,5(–8) cm dlouhé a 0,7–3 cm cm široké, na bázi klínovité či uťaté, celokrajné, na vrcholu špičaté, lysé, lesklé. Květenstvím je terminální nebo úžlabní kulovitá hlávka, která dosahuje až 3 cm v průměru a vyrůstá na stopce 2–2,5 cm dlouhé; kalich je krátký, 5cípý, koruna je nálevkovitá, asi 8 mm dlouhá, nazelenalá, bílá nebo načervenalá, na vrcholu se rozšiřující, s 5 cípy, které jsou až 1 mm dlouhé, trojúhelníkovité; tyčinek je 5, čnělka je z koruny vyniklá. Plod je dužnatý, dosahuje 2–2,5 cm v průměru, je bílý, růžový či červený.
Využití: Plod dřeviny je jedlý, nahořklý, používá se v tradiční medicíně, především jako lék proti malárii.
Poznámka: Rod Cephalanthus zahrnuje asi sedm druhů, tento představovaný druh je jeho jediným africkým zástupcem.
Fotografovala Jindřiška Vančurová, dne 7. 9. 2018 (Svazijsko, Malolotja Nature Reserve).