Syn.: Amomum arboreum Lour., Amomum hirsutum Lam., Banksea speciosa J. König, Banksia speciosa Koenig, Cardamomum arboreum (Lour.) Kuntze, Costus angustifolius Ker Gawl., Costus argyrophyllus Wall., nom. inval., Costus crispiflorus Stokes, Costus foeniculaceus Noronha, Costus formosanus Nakai, Costus glaber (K. Schum.) Merr., Costus glabratus Rchb., nom. illeg., Costus hirsutus Blume, Costus lamingtonii F. M. Bailey, Costus loureiroi Horan., Costus nipalensis Roscoe, Costus potierae F. Muell., Costus sericeus Blume, Costus speciosus (J. König) Sm., Costus spicatus var. pubescens Griseb., Costus vaginalis Salisb., Hellenia grandiflora Retz., Kaempferia speciosa (J. König) Thunb., Planera speciosa (J. König) Giseke, Tsiana speciosa (J. König) J. F. Gmel.
Čeleď: Costaceae (K. Schum.) Nak.

Cheilocostus speciosus

Rozšíření: Pochází z jihovýchodní Asie, kde roste od jižní Číny a Nepálu až po Malajsii, dále v Indonésii, původní je zřejmě i v Mikronésii a v severní Austrálii. Dnes se pěstuje v celých tropech, z mnoha ostrovů Oceánie je hlášen jako invazní.
Ekologie: Roste na zastíněných nebo pohostinných stanovištích ve vlhkých tropických lesích v nadmořských výškách až do 1700 m.

Cheilocostus speciosus

Popis: Statná vytrvalá bylina dorůstající do výšky 1–3 m; z plazivého dužnatého oddenku vyrůstají olistěné lodyhy. Listy jsou spirálovitě uspořádané, kratičce řapíkaté, vejčité až kopinaté, 15–20 cm dlouhé a 6–10 cm široké, na bázi zaokrouhlené, celokrajné a na okraji brvité, na vrcholu zašpičatělé nebo s nasazenou špičkou, žilnatina je tvořena střední žilkou a souběžnými žilkami postranními. Květenství je terminální vejcovitá nebo elipsoidní palice, 5–15 cm dlouhá; listeny jsou vejčité, 2–3 cm dlouhé a asi 1 cm široké, zelené, s tmavočerveným nádechem, chlupaté; listence jsou 1,2–1,5 cm dlouhé, světle červené; kalich je srostlý, trojlaločný, 1,8–2 cm dlouhý, červený; korunní trubka je kratší než kalich, cípy jsou eliptické, asi 5 cm dlouhé, bílé, na konci načervenalé; pysk je tvořen staminodii, je 6,5–9 cm dlouhý, bílý, na vrcholu zubatý a kadeřavý, jediná fertilní tyčinka je petalizovaná, baňkovitá, asi 4,5 cm dlouhá, bílá, v ústí žlutá; semeník srůstá ze 3 plodlistů, spodní. Plodem je kulovitá, asi 1,5 cm velká, červená tobolka.
Poznámka: Velmi nápadná ozdobná tropická rostlina. V minulosti byl rod Costus a jemu blízce příbuzní řazeni do čeledi zázvorovitých (Zingiberaceae), současní badatelé preferují hodnocení na úrovni samostatné čeledě. Hlavním znakem je odlišná stavba andrecea: 5 sterilních tyčinek je petalizovaných a tvoří nápadný útvar, který připomíná korunu.

Cheilocostus speciosus
Cheilocostus speciosus
Cheilocostus speciosus
Cheilocostus speciosus

Fotografovali Alena Vydrová a Vít Grulich, ve dnech 3. 3. 2009 (Kostarika, distr. Limón, Punta Liva, zplanělé rostliny) a 1. 2. 2011 (Seychely, Mahé, Victoria, v botanické zahradě); Mário Duchoň, dne 12. 3. 2013 (Indonésie, Sumatra, Sitomba).